Analýza obvinění náměstka hejtmana Kraje Vysočina: tři různé ceny

Policejní komisař Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOFK) zahájil 21.5.2014 trestní stíhání náměstka hejtmana Kraje Vysočina Libora Joukla a ředitele Krajské správy a údržby silnic Vysočina Jana Míky. Ředitel Míka má sděleno obvinění pro trestný čin pletichy při veřejné soutěži a pro trestný čin porušování povinností při správě cizího majetku ve formě spolupachatelství.

Náměstek hejtmana Libor Joukl má sděleno obvinění pro trestný čin porušování povinností při správě cizího majetku ve formě spolupachatelství.

Celá kauza se točí kolem veřejné zakázky s názvem „Pořízení vozidel pro zimní údržbu“, do hovorového jazyka se dostala pod pojmy „Kauza sypače“ nebo „Kauza Iveco“.

Ilustrační foto IVECOPři plánování nákupu vozidel pro zimní údržbu se počítalo s cenou 100.800.000,- Kč. Podle usnesení o trestním stíhání oba obvinění bez zjevného důvodu změnili podstatným způsobem parametry u poptávané techniky pro zimní údržbu Kraje Vysočina.

Výběrové řízení bylo ukončeno nákupem 28 vozidel zimní údržby nákupem vozidel IVECO za které byla zaplacena částka 128 640 000 Kč bez DPH.

Podle znaleckého posudku ing, Pavla Prokše byla v daném místě a čase cena obvyklá za nakupovaný soubor položek 95 427 200 Kč. Kraji Vysočina měla být způsobena škoda 33 212 800 Kč (128 640 000 Kč – 95 427 200Kč)

Podle usnesení o zahájení trestního stíhání náměstek Joukl a ředitel Míka prosadili realizaci a dokončení veřejné zakázky jež vyústila ve zcela nevýhodný nákup předmětné techniky.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna