Česká policie nakupuje u hackerů?

Společnost Hacking Team, který vyvíjí nástroje pro dálkový přístup (remote access)oznámila na Twitteru ničivý útok hackerů. Hackeři ukradli soubor 400GB soubor s interními dokumenty, zdrojový kód, a e-mailovou komunikaci, kterou zpřístupnili pro širokou veřejnost.

Hacking Team, také známý jako HT Srl, je italská společnost známý pro poskytování  monitorovacího software (RCS) pro vlády a vládní agentury. Je známý i jako dodavatel exploitů – kódu, který může způsobit nezamýšlené nebo neočekávané chování informačních systémů. Takové chování často zahrnuje snahu o získání kontroly počítačového systému.

Dokumenty, které byly zpřístupněny ukazují lži Hacking Team o svých obchodních partnerech.Dosud tvrdil,  že prodávat jen partnerům v NATO. Ale jeho „zákaznické listy“ukazují obchodní partnery v zemích jako Kazachstán, Súdán, Rusko, Saúdská Arábie, Egypt a Malajsie.

Podle zveřejněného dokumentu je mezi zákazníky Hacking Teamu i česká policie.

Speciální útvar Policie ČR využívá i sledovací software.

Útvar zvláštních činností služby kriminální policie a vyšetřování byl zřízen jako specializované pracoviště k provádění sledování osob a věcí, odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu a dalších specializovaných úkonů pro potřeby trestního řízení.
Útvar používá různé prostředky, které dokáží zjistit informace nutné pro trestní řízení. Jedná se i o speciální software, který na základě povolení soudce umožňuje prolomení soukromí. V tomto povolení musí být jasně stanovena doba, po kterou je sledování prováděno a nesmí být delší než šest měsíců.
Software k zjišťování informaci nakoupila Police s cílem co nejkvalitnějšího plnění úkolů, které vyplývají z trestního řízení. Celý nákup proběhl v režimu utajení v souladu se zákonem o veřejných zakázkách.
„Vzhledem k tomu, že se použití těchto prostředků týká závažné trestné činnosti a je vedeno v utajeném režimu, není možné se k fungování softwaru, postupům a opatřením vyjadřovat,“ sdělila policie v krátké tiskové zprávě.
Policie České republiky v případech použití těchto prostředků vždy pracuje tak, aby nebylo ohroženo probíhajících trestních řízení. Vzhledem k charakteru celé záležitosti nemůže Policie České republiky uvolnit další informace.

Faktura na částku kolem 1,5 milionu korun

Hacking Team vystavil fakturu  pro Národní informační a bezpečnostní službu Súdánu. Súdán je předmětem embarga OSN.

Faktura za prodej do Súdánu

Server Wall Street Journal si všiml „klientského seznamu“, který ukazuje prodeje softwarových licencí a údržby od roku 2011 do roku 2015 do amerického Federálního úřadu pro vyšetřování a drogy (DEA) v celkové výši více než 1 milión dolarů. V roce 2013 obdržela vládní agentura americké vlády DEA účet na 170.000 dolarů  za obnovu softwaru, upgrade a „školení v Bogotě“.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů