Chata „Familie Marek“ ubytuje uprchlíky, azyl poskytla i herci Ondřeji Vetchému

Dvoupatrová chata v osadě Okrouhlík poskytne od konce ledna azyl křesťanským uprchlíkům z Iráku. V minulosti pohostinství chaty využil například herec Ondřej Vetchý, když potřeboval soukromí před příliš velkým veřejným zájmem o svou osobu. „Spal na devítce,“ jen stručně prozradí majitelka chaty. Chata je mezi místními známá přezdívku „Okrouhlík FM“. FM znamená „Familie Marek“.

Přivítání se plánuje

Po příletu 24.1.2016 odjede jihlavská skupina z pražského letiště rovnou na chatu Okrouhlík. Zatím složena ze 6 celkem je v ní 14 dětí do 14 let, 13 žen a dívek a 14 mužů a chlapců, věkový průměr této skupiny je 20 let, nejmladší je 1 měsíc a nejstarší 68 let. Nejmladší ve skupině je měsíční holčička se jménem Marie. Přivítání skupiny se připravuje. „Po mnohahodinovém letu a cestě autobusem budou uprchlíci unavení cestováním,“ podotkl mluvčí fondu.

Bohoslužby podle zájmu

Ke skupině uprchlíků se brzy po příjezdu na Okrouhlík dostanou zástupci místních křesťanských církví. A to nejenom římskokatolické, ale i například pravoslavné nebo i jiné. Bude se zjišťovat zájem o náboženské obřady, zprvu přímo v objektu chaty, později i v církevních modlitebnách.

Byty a práce v Jihlavě

Pro uprchlíky bude potřeba zajistit i bydlení a práci. Zhruba počátkem jara se přestěhují do Jihlavy, kde budou bydlet v jednotlivých bytech, které nabídlo město. Pobyt iráckých křesťanů v Jihlavě podpořila městská rada a podle primátora Rudolfa Chloupka je Jihlava těmto rodinám připravena pomoci. „Město Jihlava má nyní asi dva měsíce na vyhledání vhodných bytů a vyřízení s tím spojené administrativy. Po předání bytů bude po nezbytně nutnou dobu nájem hradit nadační fond. Později, až si noví obyvatelé najdou práci a budou soběstační, si budou hradit nájem sami, následně si budou muset najít i vlastní bydlení. Není to neobvyklý postup, město má možnost na přechodnou dobu lidem v podobné situaci takto pomoci. Jihlava už v minulosti podobným způsobem pomáhala rodinám z Kazachstánu a Ukrajiny,“ vysvětluje náměstek primátora Jaroslav Vymazal.

O přidělení vyjímky pro získání městského bytu bude muset zřejmě rozhodnout jihlavské zastupitelstvo. Největším problémem může být podmínka zaměstnání, kterou může být pro uprchlíky složité překonat díky jazykové bariéře.

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna