ČNB: Spoluúčast u povinného ručení není regulována zákonem

autoVýběr povinného ručení se může šoférům i značně prodražit, pokud hledají na pojistném trhu ten nejlevnější produkt.  V čele levných produktů povinného ručení se objevují i produkty se spoluúčastí šoférů při škodné události.

„Spoluúčast u povinného ručení je jedním ze standardních parametrů, který je zpravidla sjednán mezi pojišťovnou a pojistníkem již při uzavírání pojistné smlouvy a promítá se také do výše pojistného. Spoluúčast u povinného ručení není ale zákonem specificky regulována,“ sdělila mluvčí České národní banky Lenka Studentová.

Při nehodě tak viník nehody poškodí nebo dokonce zničí svůj pojištěný vůz, způsobí škodu jinému vozidlu a ještě ho čeká spoluúčast na úhradě škody. Levné povinné ručení se spoluúčastí je výhodné zpravidla až do první nehody.

„Nabídka pojišťoven v oblasti povinného ručení je velmi různorodá a vyskytují se i produkty, kdy je v základním pojištění platném na území České republiky požadována spoluúčast v případě, že k nehodě dojde v zahraničí. Tato varianta povinného ručení není hojně využívána, je sice cenově příznivější oproti standardním produktům, ale také omezenější co do rozsahu pojištění. Detailní cenová politika je už pak na příslušném pojistiteli,“ uvedla Monika Bartlová z Česká asociace pojišťoven.
V České republice působí minimálně deset pojišťoven nabízejících povinné ručení. Průměrná cena povinného ručení v roce 2016 činila zhruba 2 800 Kč. Ceny pojištění se liší podle typu vozidla, jeho využití, ale také s ohledem celkový přecházející škodný průběh pojistníka.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna