ČNB varuje před sjednáním pojištění proti pokutám motoristům

Pojištění proti pokutám  jako produkt České pojišťovny motoristů funguje v zásadě na jednoduchém slibu: zaplaťte roční paušál  pojištění a my vás vysekáme z průšvihu! Rádoby „pojišťovna“ slibuje převzít  zastupování řidiče před správními úřady a pomocí různých obstrukcí slibuje „vysekat“ řidiče z průšvihu.  Žádná pokuta, žádná ztráta bodů ani řidičáku.

Řidiči, kteří podobné pojištění uzavřeli  ve skutečnosti nejsou pojištěni, nýbrž jsou členy pochybného družstva, na které se nevztahuje zákonný dohled jako na skutečnou pojišťovnu.  Česká pojišťovna motoristů totiž poskytuje pojistky pouze členům, a je tak vyňata z působnosti zákona o pojišťovnictví i z povinnosti mít licenci.  Jejím členem ale může být de facto každý.

Je na zvážení, zda produkt „pojištění proti pokutám“ může poskytovat právní subjekt bez licence od České národní banky k působení na trhu jako pojišťovna.

Představa piráta silnic, že je vlastně „pojištěný proti pokutám a ze všeho ho „vysekají“ advokáti pojišťovny je mylná, protože i možnosti obhajoby jsou samozřejmě limitované.  Nikdo nikomu nezachrání řidičský průkaz, pokud je uložen zákaz řízení a stejně tak jsou řidiči přičteny body, pokud je uznán vinným.

Text varování České národní banky:

Česká vzájemná pojišťovna motoristů, družstvo, IČO: 044 78 606, se sídlem Příkop 843/4, Zábrdovice, 602 00 Brno, nabízí prostřednictvím webových stránek www.jezdimesrozumem.cz/ službu pojmenovanou pojištění proti pokutám. Česká vzájemná pojišťovna motoristů se dovolává výjimky z působnosti zákona o pojišťovnictví stanovené pro vzájemné pojišťovny, avšak na výzvu České národní banky splnění podmínek pro aplikaci této výjimky nedoložila. Existuje proto důvodné podezření, že se v případě tohoto subjektu může jednat o neoprávněný výkon činnosti v oblasti pojišťovnictví.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna