ČSSD Jihlava čeká volba lídra a možná primátora: Výborný? Dvořáček? Nováková?

cssdJihlavské sociální demokraty čeká důležitá volba lídra kandidátky. Kandidáta vybere dvanáctičlenný městský výbor, na jaře pak volbu výboru potvrdí členové strany na městské konferenci. Největší ambice na post lídra sociální demokracie má současný náměstek primátora Vratislav Výborný.

Uvnitř strany není pozice Výborného úplně ideální, nedávno neprošel do pozice krajského místopředsedy strany. Členové ČSSD dali přednost mladému Alešovi Urbanovi.

Alternativou pro post lídra je zastupitel Jiří Dvořáček. Jeho pozici uvnitř strany upevnila vnitrostranická volba nového regionálního vedení Vysočiny. Dvořáček se stal místopředsedou. Jeho názory nejsou vždy v souladu s názorem současného primátora Chloupka a jeho náměstka Výborného. Zastupitel Dvořáček má ovšem značný koaliční potenciál, jeho názor je respektován u jiných politických stran.

Amibice dávala v minulosti najevo i předsedkyně městské organizace Jana Nováková-Hotařová, když spolu s Ivo Přibylem představila recept na oživení náměstí v době vánočních trhů. Dvojice Nováková-Přibyl podporují myšlenku nákupu mobilního kluziště pro využití na náměstí.

Naopak překvapením je nezájem radního Kraje Vysočina i jihlavského Magistrátu Martina Hyského. Hyský je v místní i krajské politice naprosto nevýraznou osobností, bez viditelného vlivu na řešení problémů města Jihlavy i kraje Vysočina.

I současný primátor Rudolf Chloupek se dal slyšet, že nebude usilovat o nejvyšší posty ve vedení města. Na kandidátce sociálních demokratů se tak Chloupek objeví ve vyšších, nikoliv ale nejvyšších patrech.

Volba lídra kandidátky sociálních demokratů nemusí nutně dopadnout podle myšlenky „lídrem bude Výborný. Kdo jiný?“ Náměstek Výborný je totiž určitým synonymem pro pojmenování problémů s rekonstrukcí zimního stadionu. Myšlenka nákupního centra kolem ledové plochy už je zapomenuta, město dohání zpoždění při přípravách rekonstrukce zimního stadionu.

Další starostí politika Výborného je Zborná: s místním spolkem občanů je politik Výborný doslova „na válečné stezce“. I řízení Zborné jako okrajové městské části musel pro uklidnění situace převzít náměstek Popelka (ANO).

Jméno lídra kandidátky pro podzimní volby napoví mnoho o vnitřní situaci jihlavských sociálních demokratů. Dostane příležitost neokoukaná nová tvář nebo bude lídrem někdo ze zkušených sociálních demokratů? Jméno lídra naznačí směřování i vůli ke změnám uvnitř sociální demokracie.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna