Cyberterrorismus: scénář filmu „Síť“ po česku?

Thriller „Síť“ s herečkou Sandrou Bullock ukázal hrozbu cyberterrorismu:

. Když se počítačová analytička Angela Bennett (Sandra Bullock) probudí, zjistí, že všechny záznamy o jejím životě byly smazány. Byla odhlášena z hotelu, její auto není, kde ho nechala, její kreditní karty nefungují, její dům je prázdný a volný k prodeji. Protože ji nikdo z jejích sousedů nikdy neviděl, nemohou potvrdit její identitu. Počítačové systémy mají ve filmu nainstalovány „zadní vrátka“, která umožňují přístup do systému.

logo

Tady motiv filmu končí a začíná realita: V italském městě Milano se jakýsi počítačový pirát „naboural“ do informačních systémů firmy, která obchoduje se softwarem pro zabezpečení počítačů. O výsledcích útoku informovaly snad všechny anglicky psané informační servery. Část odcizených dat unikla na veřejnost. Zákazníky milánské počítačové firmy byly tajné služby snad poloviny světa. Firma prodávala software do zemí EU, NATO, USA i do problematických zemí. Vyloženě zvláštně působí faktura na prodej informačního software pro Súdán – zemi na kterou uvalila embargo OSN.

Zvláštně působí i faktury z Milána pro pražskou firmu v oblasti IT-technologií. Firma se prezentuje jako přední dodavatele řešení a služeb v oblasti speciálních bezpečnostních technologií pro bezpečnostní složky České republiky.

Spolupráci s hackery z Itálie asi nebude mít chuť pražská firma příliš vysvětlovat. Platila částky v řádech milionů korun ročně za software, který lze použít pro průniky do cizích informačních systémů. Případně pro skryté sledování chování informačních systémů počítačů a chytrých telefonů.

K čemu se to v Praze používalo?

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna