Další mrzutost jindřichohradecké úzkokolejky: chybí licencovaní mašinfírové!

Problémy úzkokolejky jsou opravdu velké! Jindřichohradecké místní dráze chybí i zkušení mašinfírové, schopní obsluhovat jako strojvedoucí lokomotivy úzkokolejky. A to i přes  čerstvě avizované zvýšení mzdy na dvě stovky za hodinu.

lokomotiva

Pro obsluhu lokomotiv je obecně zapotřebí licence pro řízení kolejových vozidel od Drážního úřadu. Pak už následuje seznámení se strojem a tratí úzkokolejky. I tak je práce strojvedoucího náročná.

„Je otázkou, jestli je psychicky náročnější práce strojvedoucího pendolina, které sviští republikou sto šedesát kilometrů za hodinu nebo jet na úzkokolejce padesátkou a dávat pozor před každým přejezdem, jestli vlaku nevjede do cesty auto nebo traktor,“ podotkl vysloužilý předseda Federace strojvůdců Jindřich Hlas.  Na českých tratích strávil dnes už důchodce Jindřich Hlas více než tři desítky let jako strojvedoucí.

Plat strojvedoucího je podle Hlase velmi podobný platu prodavačky. S jednou vyjímkou: strojvedoucí není profese, kterou by mohli jednoduše vykonávat zahraniční dělníci.

„Strojvedoucí musí rozumět česky a domluvit se. Nejde jednoduše zaměstnávat na dráze cizince. Měli jsme v depu Chomutov kdysi jednoho Ukrajince, ale ten se domluvil bez problémů česky,“ dodal Hlas.

Personální krizi a odlivu zaměstnanců čelí aktuálně i Jindřichohradecké místní dráhy.  Úzkolejce chybí výhledově více než třetina strojvedoucích.

„U nás pracují především srdcaři, lidé s osobním vztahem k úzkokolejce,“ řekl mluvčí jindřichohradecké dráhy Pavel Matlas.

Podle informací Občasníku odcházejí z úzkokolejky mašinfírové především na Šumavu.

 

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna