Daniel Mayer (ANO): Podporujeme hokejovou revoluci!

Daniel MayerV jihlavském hnutí ANO má zastupitel Daniel Mayer pomyslnou roli krizového manažera místních politických událostí. Ožehavá politická situace nastala po dubnovém zastupitelstvu, kde o jeden hlas neprošel koaliční harmonogram rekonstrukce zimního stadionu.

– Na dubnovém zastupitelstvu Jihlavy neprošla o jediný hlas rekonstrukce zimního stadionu. Co se stalo?

Hnutí ANO je na jihlavské radnici v opozici. Nejsme ti, kteří předkládají investice města ke schválení. Podle našeho soudu má investice města připravovat aparát úředníků včetně placených politiků, kteří mají tento aparát řídit. Tito lidé jsou placeni za přípravu investice a jeji předložení zastupitelstvu ke schválení. Takhle bych si to představoval v normální situaci. Zimní stadion je významný projekt, tak bych předpokládal vytvoření srovnávací analýzy jednotlivých variant a odůvodněné doporučení k realizaci nejvýhodnější variantu.

–  Nestačí jedna strana A4 odůvodnění investice za miliardu korun?

Nestačí. Připomíná mi to situaci podnikání z devadesátých let, kdy si podnikatelé pletli příjmy firmy se ziskem společnosti po zdanění. Když někdo navrhne investici za miliardu korun bez dostatečného odůvodnění, tak je to podobné  nakládání s veřejnými prostředky jako v případě takovéhoto podnikání.

– Když se nezačne s rekonstrukcí, tak současný zimní stadion bude za pár let uzavřený kvůli havarijnímu stavu?

Ale návrh, který dalo vedení města je postaven tak, že budeme mít stavební povolení někdy v roce 2018 ne-li později!!! jinými slovy – celý problém se přesune na další zastupitelstvo,

– Mohl jste při hlasování zvednout ruku a návrh by prošel?

To jsem mohl, ale neudělal bych to. Nejsem vůbec přesvědčený o správnosti návrhu vedení města zbořit stávající stadion a na jeho místě postavit nový stadion s podzemními garážemi. Jsem členem komise města, která rok a půl upozorňuje na nutnost srovnávací analýzy jednotlivých variant a nutnost pojmenovat rizika technického provedení. Už jenom bourání a odvoz stavební sutě bude enormní zátěž na dopravu ve městě.

– Jak dlouho se dá čekat a otálet s rozhodnutím o zimáku?

Nechceme čekat. Chceme věcnou diskusi o jednotlivých variantách. Proč zrovna stavba za miliardu je nejlepším řešením situace ? Jděte na radnici za primátorem a náměstky, aby vám to vysvětlili. My jsme zveřejnili naše stanovisko k této problematice. Jsme proaktivní a chceme najít řešení situace.

– Koalice bude pokračovat přehlasovat Forum Jihlava, pomohou hlasy opozice?

Opozice má k řešení aktivní přístup. Položme si řečnickou otázku: je lepší usilovně hledat řešení nebo se pustit do dobrodružství za miliardu se stavbou zimního stadionu? Nejsem placený náměstek nebo primátor zodpovědný za řešení situace.

– Máte zkušenosti s prací na podobných projektech, přijal byste účast na řešení problému výstavby zimáku?

Ocitl bych se ve složitém postavení, jako jednatel konzultační firmy bych to asi odmítl. Nejsme jako opozice nadšení ze způsobu prezentace zásadních investic města jako je letiště nebo zimní stadion. Myslíte si, že význam Jihlavy vzroste investicí do letiště?

– Jsou radní Koubová i zastupitel Kolář stále členy koalice? Nepřestupují do opozice?

O tom nic nevím. Do vedení města dorazilo téma, které někteří zastupitelé nemohou podpořit. Srovnávací analýza by pojmenovala rizika, jejím výsledkem je odůvodnění investice. Zastupitelům nic podobného předloženo nebylo, Dostali jsme jednu stranu A4 na které byly nesmysly. To by sepsal šikovný student gymnázia a přitom šlo o investici za miliardu. Za to bych někoho propustil,

– Co se může dít dál?

Pokud bych byl ve vedení města, nechal bych vytvořit srovnávací analýzu. Pak bych zkušené lidi jmenoval do Steering Comitee, která by práci dál koordinovala. To není jenom o architektuře.

– Primátor čeká od opozice odborné nikoliv císařské rady, poskytnete je?

Pokud pan primátor si přečte naše stanovisko a bude mít zájem, pak mu pošlu seznam kroků, které je třeba udělat. Pak to může k něčemu vést.

– Kolik času potřebujete na srovnávací analýzu jednotlivých variant?

Mám svoje podníkání, sám to rozhodně dělat nebudu. Stojí to nějaké peníze, když budete chtít větši detaily může to stát i statisíce korun. Je to nutný první krok investora pro pojmenování jednotlivých dalších kroků. Za to je zodpovědné vedení města. Obětoval bych dva až tři měsíce času na vypracování srovnávací analýzy a pak svolání mimořádného zastupitelstva. Navrhoval jsem to i na jednání komise města, čekal bych snahu prohlasovávat jednotlivá řešení v komisi města. To se neděje. Pánové z koalice obsadili všechny posty města, tak ať se předvedou. Zatím nám předvádí, že nic neumí!

– Jak může opozice donutit vedení města k větší aktivitě?

Dobrá otázka. Revolucí? Demonstrací? Pan Priesol jako zástupce fanoušků se dost nelichotivě vyjádřil o činnosti opozice. Pokud fanoušci hokeje chtějí v petici, aby se něco dělo, tak jejich petici podepíšu. Vedení města si s námi vytírá pozadí. Opozice pracuje pro Jihlavu, nemáme většinu hlasů v zastupitelstvu. I tak děláme co můžeme.

– Patnáct měsíců se politici v Jihlavě neumí dohodnout, opozice je proti stavbě zimáku?

Nejsme proti! Koalice přinesla návrh na investici za miliardu korun s nedostatečným odůvodněním. Drze po mě koalice chtěla schválení tohoto návrhu. Chtěl bystě žít ve městě, které není řízeno profesionálně a pořádně. Jestli chtějí fanoušci provést hokejovou revoluci ve vedení města, tak jsme pro.

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna