(DOKUMENT) Dluhová brzda omezuje úvahy o výši úvěru na Horácký zimní stadion

kalkulackaDluhová brzda výrazně omezuje úvahy místních politiků o možnostech využití úvěru při rekonstrukci Horáckého zimního stadionu. Jde o pravidlo rozpočtové odpovědnosti, které vstoupí v platnost, pokud subjekt místní samosprávy překročí úvěrové zatížení ve výši šedesáti procent příjmů. Pak musí být příští roční rozpočet města koncipován jako vyrovnaný a není možné další zadlužení.

Po místních volbách ustavilo vedení města Jihlavy pracovní skupinu „Horácký zimní stadion“, která propočítala tři základní scénáře: financování pouze městem Jihlavou (varianta A), financování s podporou Kraje Vysočina nebo státu (varianta B) a varianta s příspěvkem státu i Kraje Vysočina ve výši sto milionů korun (varianta C).

Vždy se počítá s patnáctiletým splácením úvěru, který je v základní variantě ve výši šest set padesát milionů korun. V dalších variantách se již počítá s podporou Kraje Vysočina a státu.

 

Ukazatel dluhové služby sleduje Ministerstvo financí jako regulační nástroj zadluženosti a nesmí překročit třicet procent. Úvěr na výstavbu Horáckého zimního stadionu zvedne ukazatel dluhové služby asi o deset procent. Při rozpočtové odpovědnosti je nutné vzít do úvahy i možnosti vývoje české ekonomiky včetně hrozby recese v příštích patnácti letech (doba splácení úvěru).

Město Jihlava si nemůže nabrat nové úvěry v libovolné výši, ale pouze v rámci ekonomických ukazatelů přijatelného úvěrového zatížení.

Město Jihlava reálně zvažuje demolici a opětovnou výstavbu Horáckého zimního stadionu v současné lokalitě (více zde). Opozice se cítí hrozbu konce jihlavského hokeje (více zde), spolek fanoušků HC Dukla Jihlava se pokusil přemluvit zastupitele k variantě výstavby „na zelené louce“ (více zde). Variantu výstavby „na zelené louce“ ovšem město Jihlava nemá připravenu (více zde). kalkulacka

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna