(DOKUMENT) Vysočinského lídra Faltýnka (ANO) se snažili v Prostějově odvolat z funkce

Vysočinský lídr Jaroslav Faltýnek má velké starosti v Prostějově, kde zastupuje město ve vodárenské společnosti.

Návrh na jeho odvolání nakonec podpořilo pouze osm zastupitelů, členové Změny pro Prostějov, TOP 09, KDU-ČSL a odpadlíci od hnutí ANO. Proti byli naopak koaliční poslanci.

Důvodová zpráva:

Ing. Faltýnek je současně při členství v představenstvu ve společnosti Vodovody a kanalizace Prostějov, a.s. také členem dozorčí rady společnosti MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., která je členem skupiny Veolia. Zájmy obou společností jsou z principu protichůdné – první plní veřejnou funkci tím, že vlastní vodovodní síť sloužící občanům mj. i města Prostějova, druhá je subjektem který si tuto síť pronajímá a jejím cílem je maximalizace zisku. Dohází tedy k závažnému střetu zájmů.

Dále pak Ing. Faltýnek uvedl v Otázkách Václava Moravce dne 25.10.2015 následujcí: „Komunální politici, ať už jsou z ODS, ANO, ČSSD, to je úplně jedno, by vůbec neměli být v představenstvech těchto městských firem, protože od toho je tam ten management, který by to měl řídit. A tito komunální politici ať sedí v dozorčích radách akcionáře a kontrolují ta představenstva.“ Bohužel se toto prohlášení nepromítlo v činech a pan Faltýnek na funkci ve VaK Prostějov dosud, ani po dvou letech od tohoto prohlášení, nerezignoval.

Dále je Ing. Faltýnek se v tomto období zůčastnil až do konce pouhých 13% jednání zastupitelstva města, přičemž na 58% zasedání nebyl přítomen vůbec. Vzhledem k množství funkcí, které zastává, toto vyvolává vážné pochybnosti o schopnosti Ing. Faltýnka věnovat se řádně své funci ve společnosti Vodovody a kanalizace Prostějov, a.s..

Dále je Ing. Faltýnek v současnosti vyšetřován policií v kaze „Čapí hnízdo“. Ačkoliv platí presumce neviny, na politiky je v případě takto závažných podezření třeba uplatňovat přísnější metr. Vzhledem k tomu že Vodovody a kanalizace Prostějov, a.s. jsou akciovou společností z většiny vlastněnou veřejnými subjekty, která ale i přes opakované žádosti občanů i zastupitelů odmítá uveřejňovat informace o své činnosti či o účasti členů jejich orgánů na jednání, je třeba uplatnit předběžnou opatrnost a zajistit, aby dohled města na činností společnosti Vodovody a kanalizace Prostějov, a.s. uplatňovala osoba, jejíž důvěryhodnost nebyla zpochybněna.

Lze také oprávněně předpokládat, že čas, který bude Ing. Faltýnek nucen věnovat tomuto vyšetřování, dále omezí jeho možnost věnovat se všem veřejným funkncím, kde v současnosti působí, vč. funkce člena představenstva společnosti Vodovody a kanalizace Prostějov.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna