Dopravní poker Vysočiny: Založí hejtmanství vlastní dopravní podnik?

autobusKraj Vysočina hraje poker o budoucnost autobusové dopravy na Vysočině. Jednou z pokerových karet vedení Kraje Vysočina je založení vlastní přepravní společnosti pro veřejnou dopravu, jakýsi krajský dopravní podnik.

Radní pro dopravu Jan Hyliš na uzavřeném jednání uvedl, že názory na vlastní přepravní společnost se vyvíjejí (čerpání ze zkušeností jiných krajů). Výhodou vlastního podniku je to, že se nemusí soutěžit. Nevýhodou je, že by se musel kraj o vše starat, dále pořízení autobusů a řidičů. Kraj pracuje se všemi alternativami řešení a do doby vyhodnocení bude vše sledovat a čerpat ze zkušenosti v jiných krajích.

Jasné vyjádření vedení kraje Vysočina k úvahám o založení krajského dopravního podniku i nadále chybí.

V minulosti se informace o přípravách založení krajského dopravního podniku objevila v souvislosti s Krajskou správou a údržbou silnic. Se zhruba třemi desítkami autobusů mohla krajská společnost provozovat veřejnou dopravu v jednom z dopravních regionů kraje Vysočina.

Velká města Vysočiny jako Jihlava nebo Havlíčkův Brod možná vyčkávají, až kraj Vysočina odkryje karty a jasně představí své záměry s vlastním dopravním podnikem. Teprve po té, bude možné vyjednávání o podobě spolupráce mezi celokrajským dopravním podnikem.

Krajský dopravní podnik by byl konkurencí nejen pro městské dopravní podniky, ale i pro současné autobusové dopravce jako je například společnost ICOM. Právě mezi nově vzniklou krajskou dopravní společností a soukromými autobusovými dopravci může vzniknout ostrý konkurenční boj o veřejnou dopravu Vysočiny. Půjde o přiměřené zisky zakalkulované do ztrátovosti veřejné dopravy.

Pokud bude vysočinské hejtmanství provozovat vlastní dopravu, pak veškeré náklady i ztrátu bude hradit z vlastní kapsy. A především bude vidět skutečná nákladovost veřejné dopravy.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna