Europoslanec Niedermayer: Stát nejde koupit. Ani Řecko.

Řecká ekonomika je ve složité situaci. Půjčil by bývalý guvernér ČNB Řecku Luděk Niedermayer své peníze? Nešlo by si Řecko koupit jako stát?

Když Řecko nemá na splátky, tak snad MMF splátky odpustí?

Co jim chcete odpustit? Zkuste jít do banky a říci: nemám na splátky, odpusťte mi je! To prostě nejde. Řecko by na splátky mělo, pokud by provádělo dobrou ekonomickou politiku. A tu nechce provádět. Zastavili reformy a televizi, nabrali zpět propuštěné lidi, které vláda propustila pro zlepšení aby ušetřila výdaje. Ekonomika si musí na takováto rozhodnutí vydělat, a to není dnes případ Řecka.

Koupil by jste si Řecko? Nebo mu půjčil peníze na splátky řeckého státního dluhu?

Stát si nejde koupit. Maximálně si ho můžete na určitou dobu pronajmout. Řecko dostalo obrovské a velkorysé půjčky od Unie a MMF, teď se vláda Řecka tváří, že se jí splátky netýkají. Své soukromé peníze před lety Řecku nikdo jiný nepůjčil, a já se bankám nedivím, dělal bych to stejné.

Dnes Řecku nikdo nepůjčí, přitom loni byli Řekové schopni získávat půjčky na veřejných trzích. Nikdo jim nepůjčuje, proto si půjčují vynuceně – neplatí svým dodavatelům.

Rozhovor s politiky TOP09. Koupit Řecko nebo půjčit Řecku peníze? zdroj: TOP09 Jihlava

 Po každých volbách se zhorší situace. Není to tím, že byly v Řecku volby?

Pokaždé to tak není. Ve Španělsku nebo v Irsku se situace zlepšila. Ve špatných dobách tyto země poslaly k moci vlády, které zlepšily situaci.

Co když Řecku pomůže Putin? 

Ekonomická pomoc z Ruska nemůže přijít v rozsahu, jaký Řecko potřebuje. Bavíme se o částkách desítek až stovek miliard eur. Rusové by jim třeba nabídli členství v Rozvojové bance, ale Řekové by museli vložit kapitál miliardu eur. Řecká vláda je insolventní. Syriza si myslí, že Rusko nebo Čína je alternativou pomoci z EU. Ale do černé díry nikdo nebude dávat peníze. Řekové ale věří v existenci třetího řešení. Pro Rusko je pomoc Řecku velké sousto.

V Řecku není osvícený politik, který by vysvětlil ekonomickou situaci?

Ale mnozí Řekové nechtějí slyšet nepopulární informace o  ekonomické situaci: chtějí slyšet – odepíšeme splátky, získáme další úvěry.

Jestli něco Evropa neudělá, tak neodepíše řecké dluhy. Řekové platí na dluhové službě méně než Irové nebo Španělé. S tím se skoro nic nedá udělat, dosavadní pomoc byla velmi velkorysá, to ví skoro  každý. Evropa jako věřitel udělal maximum. Syriza slíbila lidem, že to nějak udělá.

Kdo bude klíčová osoba dalšího vývoje ekonomiky Řecka?

V Řecku premiér Tsipras, který musí podepsat za Řecko dohodu. A jeho vláda. Na straně Evropské unie skupina ekonomických ministrů – Eurogroup. Řecká ekonomika „klekla“ a nový program pomoci musí například v Německu projít Bundestagem.

Kdy jste byl členem Eurogroup dal by jste Řecku druhou šanci? 

Už by to byla třetí šance. Kdyby splnili minulý program pomoci, tak bych byl pro půjčku Řecku. V červnu jim končí souasný program, potřebují ale pokračující podporu věžitelů- další půjčky. Kdyby se Tsipras a spol drželi v určitých mantinelech, je v zájmu všech Řecku půjčit. Evropská unie je kooperativní, je vůle Řecku pomoci. Ale není možné, aby Řekové řekli „my uděláme to a to a vy to zaplatíte“. To prostě nejde.

Klíčová je kontinuita. Ekonomický program pomoci EU se musí připočítat, neb ekonomika si stojí hůř. Stojí za to v pomoci pokračovat. Způsob řešení řecké ekonomické krize je strategický příklad přístupu EU do budoucna.

První část rozhovoru o letní dovolené v Řecku najdete zde

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů