Fiasko ČSSD Jihlava: dva mandáty. Složí funkci městská předsedkyně Nováková?

Místní volby v metropoli Vysočiny skončily pro sociální demokraty jako naprosté fiasko. Pouhé dva mandáty. Jako zastupitelé pokračují jen primátor Rudolf Chloupek (ČSSD) a krajský radní Martin Hyský. Do zastupitelstva se nedostal náměstek primátora Vratislav Výborný nebo předsedkyně městské organizace ČSSD Jana Nováková-Hotařová.

Ještě o vánocích se snažila předsedkyně Nováková zachránit svou reputaci návrhem na lepší organizaci vánočních trhů na jihlavském náměstí. Současně voličům slíbila zasadit se o mobilní kluziště na náměstí (více zde). Recept ČSSD ovšem na voliče viditelně nezafungoval, volební kampaň sociálních demokratů připomínala spíše všelidovou veselici.

Místní volby jasně ukázaly absenci popularity a obliby čelných představitelů jihlavské ČSSD. Dosavadní radní Jana Nováková-Hotařová je ředitelkou jedné z jihlavských základních škol. Možná nikoliv shodou okolností té, která je nejblíže od náměstí. Na radnici to tak radní Nováková-Hotařová neměla daleko, možná ČSSD spoléhala na popularitu a oblibu učitelské profese u veřejnosti.

Nový směr stranické politiky jihlavské ČSSD bude muset určit okresní předseda a krajský radní Martin Hyský. Ovšem mezi jihlavskou a krajskou politikou sociální demokracie jsou propastné příkopy.

Volební katastrofa v místních volbách tak bude pro sociální demokraty příležitostí stanovit nový směr místní politiky, navázat účinnější spolupráci s krajským vedením ČSSD a přesvědčit veřejnost o síle strany.

Lídr kandidátky pro místní volby Vratislav Výborný bude muset spolustraníkům objasnit příčiny volebního neúspěchu a navrhnout vhodná opatření pro obnovení důvěry voličům.

Sociální demokraté budou muset změnit přístup k místní politice a především nabídnout vizi budoucnosti krajského města, kterou osloví voliče. Už za dva roky jsou krajské volby a ty budou pro sociální demokraty otázkou bytí či nebytí v politice.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna