FORUM JIHLAVA: politický subjekt žije a funguje bez právní subjektivity

MIROSLAV MAREŠ

Politickému uskupení FORUM JIHLAVA chybí politická subjektivita. Přitom je členem koalice, která vládne krajskému městu. Není ani zapsaným spolkem.To mu evidentně nebrání v politické činnosti jako je pořádání veřejných schůzí. Veřejným schůzím se říká „Fórečka“. Forum Jihlava také skrytě podporuje a propaguje vybrané akce (beseda organizovaná náměstkem Kolářem), jiných akcí se naopak neúčastní (vyhlášení Sportovce Jihlavska).

Stát je krátký

Protože Forum Jihlava nemá právní subjektivitu (nemá IČO) nemůže ho stát prostřednictvím Ministerstva vnitra kontrolovat. Není ani jasné, kdo financuje činnost a aktivity Forum Jihlava. Také není jasné, zda Forum Jihlava vede vlastní účetnictví a další agendu vyžadovanou po kulturních spolcích a politických stranách. Nebo zda vede evidenci darů a prostředků na politickou činnost. Forum žije tam, kde ho není možné kontrolovat.

Politická moc ničeho

Hnutí Forum Jihlava má politickou moc a reálný vliv na jihlavskou kulturu. Uskupení navenek zastupují čtyři zastupitelé, nemá ale ani zvoleného předsedu. Šedou eminencí uskupení je kavárník Miroslav Tomanec. Úřední kontrola uskupení Forum Jihlava je v současné podobě téměř vyloučena. Forum neexistuje, ale kritizuje a ovlivňuje život Jihlavy na všech frontách.

Kritika koalice

Poslední významnou politickou aktivitou FORA Jihlava je kritika „pařenišť“.

FÓRUM JIHLAVA jako člen současné vládnoucí koalice se neztotožňuje s podobou průhledů do podzemí. Nechceme kolem projektu, který minulé vedení města zcela nezvládlo, nečinně chodit další roky! Betonové šachty připomínající pařeniště, nebo zásobovací rampy Prioru, chceme změnit.

„Na všech úrovních jednání, kterých se účastníme, iniciujeme nápravu, ovšem dosud zcela neúspěšně,“ uvedl jeden z neformálních lídrů FÓRA JIHLAVA a náměstek primátora Milan Kolář. „Narážíme bohužel na pohodlný argument, že je třeba nejprve koncepčně vyřešit celé náměstí. To odmítáme už proto, že nechceme okamžitě zase něco bourat, chceme především od autorů nové návrhy jak to, co tam je, změnit a následně diskusi k tomu,“ dodal za FÓRUM JIHLAVA Milan Kolář.

zdroj: http://www.forumjihlava.cz/

Kritika koaličních partnerů už vyvolala údiv na politické scéně. Politický tep života koalice začal stoupat.

„Fungování Forum Jihlava je čistě jejich záležitost. Není to standardní politická strana, proto i jeho řízení je nestandardní.“ (Jaroslav Vymazal, předseda ODS Jihlava)

 

„Forum Jihlava bylo do komunálních voleb řádně zaregistrované v souladu se zákonem.Je věcí uskupení Forum Jihlava jak si tyto věci vyřeší.“

(Jana Nováková-Hotařová, předsedkyně MěO ČSSD Jihlava)

 

Vyjádření předsedů politických stran v Jihlavě zjišťujeme. U Forum Jihlava se není koho zeptat, nemají předsedu.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna