FOTO: Hledání středověkého „Hrádku“ v Přímělkově

Na strmém skalním ostrohu u obce Přímělkov stojí základy malého hrádku, zvaného jednoduše „Hrádek“. Ve vsi jsou i zbytky novější tvrze, nedaleko Přímělkova je i zřícenina hradu Rokštejn. Nejsložitější při hledání pozůstatků „Hrádku“, přímělkovské tvrze a Rokštejna je vysvětlit si rozdíly mezi jednotlivými místy s přímělkovskými starousedlíky a chataři při hledání přístupové cesty.

Cesta k Hrádku

Od železniční stanice Přímělkov odbočit za železničním přejezdem hned vpravo a po louce jít podél trati až k loubenému železničnímu nadjezdu. Hned za nadjezdem je skála se strmým schodištěm. V lese navrcholu strmého kopce jsou patrné obdélníkové základy kamenných budov s ochrannými valy.

Historie

Hrádek byl založen v 2. pol. 13. stol. pány z Rokštejna či Střížovci, jejichž rod byl vedlejší větví kněžických Hrutoviců. Hrádek s největší pravděpodobností nebyl ochranným bodem blízkého Rokštejna, založeného přibližně ve stejné době, ale samostatným sídlem. Snad byl postaven z důvodu velkého počtu členů rodu pánů z Rokštejna. R. 1378 zadlužení páni z Rokštejna prodali svůj majetek markraběti Janu Jindřichovi, hrádek byl v té době již pustý. Dle nálezů vypálené mazanice lze usoudit na to že vyhořel. Majetek několikrát změnil majitele a r. 1399 se stal součástí majetku rodu Valdštejnů. Hrádek postupně zanikl.

Další fotografie najdete na profilu Občasníku v sociální síti

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna