(FOTO) Když Forum Jihlava splní předvolební sliby, může získat Nobelovu cenu

Uskupení Forum Jihlava vedené zastupiteli Karolínou Koubovou a Miroslavem Tomancem zveřejnilo nový předvolební slib voličům: „Máme veškeré informace a známe nástroje, jako snížit cenu vody na průměr v zemi, o 20 Kč za kubík méně, což by pro průměrnou domácnost znamenalo úsporu nejméně 2,5 tisíce korun ročně….,“ slibuje uskupení Forum Jihlava.

Cena vody je v České republice věcně regulována.  Hlavními orgány regulace vodárenství v ČR jsou Ministerstvo zemědělství a Ministerstvo financí.

Ministerstvo zemědělství je vodním zákonem definováno jako ústřední vodoprávní úřad, a tím pádem zodpovídá za veškeré úkony státní správy. Část pravomocí má i Ministerstvo životního prostředí. Ministerstvo zemědělství má především pravomoci výkonné, poskytuje ovšem i podporu při rozvoji vodárenské infrastruktury. Pod působnost Ministerstva zemědělství spadá rovněž informační systém, který ukládá vlastníkům a provozovatelům každoročně zasílat ministerstvu údaje provozní a majetkové evidence od vlastníků infrastruktury.

Vedle Ministerstva zemědělství funguje jako cenový regulátor zejména Ministerstvo financí. To vykonává hlavní cenovou kontrolu nad vodným a stočným pomocí věcně usměrňovaných cen. V praxi to znamená, že ministerstvo ve svém věstníku vydává postupy pro tvorbu ceny prostřednictvím započítání oprávněných nákladů a přiměřeného zisku. Následně kontroluje dodržování výše uvedených principů jak na straně vlastníka infrastruktury, tak zejména na straně provozovatele. Případná pochybení jsou postihována finančními sankcemi.

TomanecUskupení Forum Jihlava zajisté svým voličům v nejbližší době představí postupy pro cenotvorbu oprávněných nákladů a přiměřeného zisku, které by obstály při ministerské kontrole. Zastupitel Miroslav Tomanec před nedávnem žádal městské radní o snížení nájmu, proto vzniká pochybnost nad jeho podnikatelskými schopnostmi (více zde), vzhledem ke své minulosti vojenského důstojníka má přezdívku „dévéťák náměstí“ (více zde).

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna