(FOTO) Na Olomoucku náhle přistál vrtulník Bundeswehru

Vrtulník CH-53GS německého Bundeswehrhu musel náhle přistát z bezpečnostních důvodů na Olomoucku. Stalo se tak cestou na cvičení Dark Blade 2019 na letišti v Náměšti nad Oslavou.

Vrtulník CH-53GS je těžký vojenský dopravní vrtulník speciálně uzpůsobený pro noční lety. Je vybaven IFR pro lety za snížené viditelnosti, přívěsnými cisternami. Může být i vybaven zařízením na ochranu před nepřátelskými raketami.

Vrtulník CH-53 GS je jedním z asi padesáti strojů, které slouží v německé armádě. Jejich nahrazení novějším typem by se mělo uskutečnit do roku 2030.

Náhlé přistání německého vrtulníku bylo pouze z bezpečnostních důvodů, podle informací Občasníku nešlo o nouzové přistání. Stroj pokračoval v cestě do Náměště nad Oslavou.

Třítýdenní cvičení Dark Blade 2019 na přelomu května a června má za úkol prohloubit mezinárodní interoperabilitu při přípravě a plánování letů s taktickým námětem, především se zaměřením na plánování misí COMAO (Composite Air Operations). Předpokladem pro úspěšné provádění mnohonárodních vrtulníkových operací je použití společných standardních operačních postupů vytvořených Evropskou obrannou agenturou (European Defence Agency, EDA) v rámci partnerského programu Helicopter Exercise Programme.

Vrtulníky budou během létat s nákladem v podvěsu, nacvičovat slaňování vojáků a jeřábování nákladu nebo nácvičovat únikové manévry vrtulníku proti útočícímu stíhači i lety s brýlemi pro noční vidění NVG (Night Vision Goggles).

 Hlavními místy cvičení bude 22. základna vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou a vojenské újezdy Boletice, Libavá, Březina a posádka Bechyně.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna