(FOTO) Nafta na silnici: Nehoda kamionu u Humpolce trápila řidiče mnoho hodin

Dlouhých šest hodin trval zásah složek Integrovaného záchranného systému u nehody na příjezdu do Humpolce  od dálnice D1. Po nehodě kamionu a osobního vozidla zůstala jedna osoba zaklíněna ve vozidle na místě nehody. A především se opakovaly problémy s rozhodnutím Policie ČR, zda havarovaná, či nepojízdná vozidla tvoří překážku v silničním provozu u nájezdu na dálnici D1 .

Na místě nehody se vytvořila nepřehledná situace. Kolony aut směrem od Pelhřimova k nájezdu na dálnici i  ucpaný Humpolec, kdy kamiony nemohli sjíždět a najíždět z dálnice  D1 na exitu 90 km , který tvoří hlavní příjezdovou trasu do logistického parku Humpolec.

“ Policie nerozhodla o překážce silničního provozu. Přehazovali si to jako horký brambor, kdo bude likvidovat nehodu,“ prohlásil starosta Humpolce Jiří Kučera.

Jestliže policista na místě nehody rozhodne o tom, že vozidla tvoří překážku silničního provozu, jsou na místo nehody povolány ostatní složky integrovaného záchranného systému. A především se výrazně zkrátí doba zásahu. Policie na Vysočině ovšem podobná rozhodnutí vydává jen velmi zřídka. Například nehoda ve Stonařově uzavřela hlavní silniční tah z Vysočiny do Znojma a dál do Rakouska na celé odpoledne (více zde).

Policisté ponechali celý zásah na jednotkách Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina.

Rozsáhlý únik nafty se mohl dostat až do dešťové kanalizace města Humpolce. Rozsah škod na obecním majetku teď zjišťují úředníci města.

„Zadal jsem provozovateli městkých vodovodů, aby zjistil rozsah průniku nafty do městské kanalizace. Dopravní nehody likviduje stát, nemám v tom jako starosta města žádné pravomoce,“ uvedl starosta Humpolce Jiří Kučera.

Policisté ponechali likvidaci následků dopravní nehody plně na řidiči nabouraného nákladního vozidla. Podle mluvčí  vysočinské policie Dany Čírtkové policisté postupovali plně v souladu se Zákonem o provozu na pozemních komunikacích.

 Řidič nákladního vozidla si sám zajistil odstranění překážky v silničním provozu  –  havarovaného vozidla  – tak, jak mu ukládá zákon o provozu na pozemních komunikacích. Z tohoto důvodu policisté nevyžadovali odstranění vozidla cestou správce komunikace. Vyteklá nafta byla v souladu ze zákonem o pozemních  komunikacích označena jako „závada ve sjízdnosti“ a k jejímu odstranění byl vyzván správce komunikace,“ uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.

 

 

 

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna