(FOTO) ODS a ANO v Jihlavě nachází společnou řeč, ze hry může být ČSSD

V politickém zákulisí začínají nesmělé rozhovory o podobě příští koalice na jihlavské radnici. Po dvaadvaceti letech řízení radnice se v polovině uplynulého volebního období ocitla ODS v opozici. Ve vedení města ji vystřídalo hnutí ANO.  Dříve nepředstavitelná představa spolupráce ODS a hnutí ANO na místní úrovni nabývá reálné obrysy. Například v podobě úsměvů a přátelského podání rukou lídra ODS Petra Laštovičky a lídra hnutí ANO Radka Popelky. To bylo dříve nemyslitelné.

Sbližování ODS a hnutí ANO může působit starosti sociálním demokratům, jejichž lídr Vratislav Výborný v minulosti působil v řadách ODS. Za své levicové názory byl ovšem z ODS vyloučen. Vratislav Výborný byl uprostřed volebního období jedním z architektů přestavby jihlavské koalice po té, kdy novopečený zastupitel Miroslav Tomanec (Forum Jihlava) vyžadoval aktualizaci koaliční smlouvy podle svých představ. Aktualizace se nekonala, začala přestavba koalice pod taktovkou ČSSD (více zde).

V řadách hnutí ANO působí jiný bývalý člen jihlavské ODS, lékař Zdeněk Faltus. A to v poměrně vysoké funkci předsedy regionální organizace hnutí ANO na Jihlavsku.

podané rucePřátelské vztahy na úrovni lídrů koalic ODS a hnutí ANO naznačují vůli občanských demokratů ke společné koalici s hnutím ANO, která byla v minulosti pro řadu místních politiků nepředstavitelná. ODS ovšem pustila k veslu nové lídry a starou garnituru odstavila do pozadí. I to naznačuje ochotu k povolební spolupráci s hnutím ANO.

Pravicová chuť poslat levicového lídra a bývalého člena ODS Vratislava Výborného do opozičních lavic totiž může zvítězit nad nechutí ke spolupráci s hnutím ANO. Časy se prostě mění.

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna