(FOTO) Osudová místa Vysočiny: poslední boj parašutisty Odstrčila

Les nedaleko Netína u Velkého Meziříčí byl v létě roku 1944 základnou paraskupiny CALCIUM vyslané z Londýna na pomoc domácímu odboji. Tady svedl 23.6.1944 svůj poslední boj s příslušníky brněnského gestapa velitel výsadku poručík Judr. Jaroslav Odstrčil.

V lese byl zemní úkryt a o kus dál seník s tajným zadním vchodem, který sloužil jako „hotel pro parašutisty“. Vše vybudoval hajný Pavlas, který byl velkým podporovatelem parašutistů.

Do nedaleké vily u hájovny Pavlase jezdili pražští řezníci domlouvat své černé obchody. Když se opili, stříleli po veverkách.

Ve stejnou dobu se u nedalekého seníku konala důležitá schůzka představitelů odboje a parašutistů skupiny Calcium Odstrčila a Gemrota. Mělo se rokovat o posílení rádiového spojení s Londýnem o další vysílací stanici.

Brněnské gestapo dostalo anonymní udání od konfidentky Julie, že se v lesní vile u Netína dějí „divné věci“. Gestapáci se vydali udání prověřit, cestou k lesní vile narazili na parašutistu Gemrota. Při přestřelce s gestapem byl Gemrot zraněn, ukryl se v podzemním úkrytu nedaleko hájovny.

Při prohledávání okolí lesní vily narazilo gestapo na Odstrčila. Pětice gestapáků se vrhla na Odstrčila, ve rvačce jej zezadu jeden z gestapáků zastřelil v domnění, že sahá po pistoli.

Gestapáci odjeli do Velkého Meziříčí telefonovat pro posily. Asi kolem osmé hodiny večer byl celý les obklíčen. Kolem půl jedenácté vylezl zraněný Gemrot z dobře maskovaného úkrytu a proplížil se kordónem hlídek.

Gestapem zničený úkryt parašutisty Gemrota

Z úkrytu u hájovny se snažil Gemrot dostat do lesní boudy ve které s Odstrčilem přespávali. Místo ale už střežili němečtí četníci. Gemrot se proplazil obilím a vyrazil na pochod do dvacet kilometrů vzdálené obce Březí, kde měli parašutisté shromaždiště pro případ rozprášení skupiny.

Výsadek Calcium i přes ztrátu svého velitele splnil svůj bojový úkol: navázal styk s místním odbojem. Z bezpečných úkrytů na Chrudimsku se podařilo vykorespondovat přijímací plochy pro shozy materiálu z Velké Británie (už k nim však pro rychlý vývoj válečných událostí nedošlo) a pro přijetí paraskupin PLATINUMPEWTER a  BAUXITE.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna