(FOTO) Plánovnání přestavby káznice Cejl na kreativní centrum pokračuje

Kontroverzní přestavba bývalé káznice v Brně na Kreativní centrum Brno se dostává do další fáze. Stavební úřad Brno-sever 18. 6. 2019 zahájil řízení, jehož součástí je demolice části areálu bývalé věznice gestapa a státního soudu v Brně na Cejlu – a to konkrétně celého křídla do ulice Bratislavská a částečně dvou bočních křídel. (viz. foto)

Zachovány budou jen „vybrané“ části věznice. Její unikátní hodnota spočívá v autenticitě celku. Jako věznice svému účelu sloužila v letech 1784 až 1956, kdy její roli převzala věznice v Bohunicích.

Vězením prošly oběti nacismu z celé Evropy, oběti heydrichiády, židovské transporty – i političtí vězni národů Rakousko-uherské monarchie, kteří „se nevešli“ na Špilberk. 

Místo věznice by mělo vzniknout nové kreativní centrum Ateliéry, zkušebny, multifunkční sál a mnoho dalšího nabídne nové. V říjnu loňského roku Brno vypsalo na jeho podobu architektonickou soutěž. Odborná porota vybírala z celkem sedmi účastníků.

Pokud se městu podaří získat peníze z evropských zdrojů, přestavba by mohla začít už v roce 2020. Město si od projektu slibuje nejen vytvoření pracovního zázemí pro kreativní profese, které pro ně v Brně chybí, ale také podporu rozvojové lokality kolem ulic Cejl a Bratislavské a oživení veřejných prostorů v okolí objektu.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna