FOTO: Podívejte se na renesanční fresku na půdě domu v ulici Matky Boží!

V souvislosti s městskou církevní restitucí (více zde) se objevila informace o vzácných renesančních freskách na půdě domu, který chce město Jihlava vrátit církevnímu řádu.

Dům je veřejnosti nepřístupný, fotografie pořídil Magistrát města Jihlavy.

Historie kláštera minoritů v Jihlavě

Trojlodní bazilika s krátkou příčnou lodí a dlouhým kněžištěm byla postavena krátce po roce 1250 pod silným vlivem rakouských cisterciáckých staveb ve Steinu an der Donau nebo v Laa an der Thaya. Dalším vzorem byl i Maulbronn v Německu. Z nejstaršího období jsou obvodové zdi, klenby a tři páry hmotných arkád. Technickou zvláštností je věž z poloviny 14. století, která nemá vlastní základy, ale je postavena na čtyřech velkých pilířích, které uvnitř kostela vznikly křížením dvou hlavních lodí.

Uvnitř kostela jsou zachovány zbytky raně gotické nástěnné výzdoby a tři plastiky světic, z období pozdní gotiky. Z počátku 15. století pochází i freska „Přepadení Jihlavy“ zachycující skutečnou událost, která se významně zapsala do dějin města.

Ke konci 16. století byl zrušen hřbitov, který se rozkládal kolem kostela a v ulici na severní straně přibylo několik domů, které spolu s průčelím kostela vytvořily souvislou zastavěnou linii. Kostel tak ztratil na své dominantě.

V roce 1756 byla nad hlavním vchodem do kostela dostavěna barokní hudební kruchta. Tím došlo k výraznému zlepšení podmínek pro rozvoj kostelní hudby, ale především zpěvu. Na významu získal regenschori, který přímo působil na sboristy a zvyšoval jejich úroveň, chrám byl od té doby centrem instrumentální a vokální tvorby.

V roce 1784 získal kostel statut kostela farního, kterým je dodnes.

Kostel je nezvykle orientován k jihu směrem k Assisi, k uctění památky zakladatele minoritského řádu sv. Františka.

 

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů