(FOTO) Překvapení pro Havíření 2019: vrátek na Rounku

V červnu letošního roku se opět v Jihlavě uskuteční Havíření jako připomenutí hornické minulosti Jihlavy při těžbě stříbra.

Zřetelné pozůstatky po středověkém dolování stříbrné rudy naleznete například poblíž obce Rounek u Rantířova. Kutiště bylo v roce 2007 prohlášeno za kulturní památku. Jsou zde patrné zhruba čtyři desítky dochovaných jam po těžbě. Nejzachovalejší šachta je v horní části zapažena, okolo je dřevěné zábradlí a na místě jsou dvě informační tabule. Vrch Rudný je bývalé kutiště dlouhé 400 metrů. Existuje tam i vodní náhon, byť dnes suchý.

Nevede sem žádné značení, ale zorientovat se dá jednoduše – stačí následovat zelenou značku směrem od Rounku ke Kapli sv. Antonína a těsně před bývalou hájovnou odbočit po výrazné lesní cestě doleva. Po necelých 600 metrech uvidíte po pravé straně v lese informační tabule.

Vrátek nebo také naviják dříve sloužil horníkům pro vytahování dřevěných věder, nebo kožených pytlů s rudou ze šachet rudných dolů.

Jeho přesnou kopii vytvořili pracovníci oddělení správy podzemí jihlavského magistrátu, a to pro ukázku návštěvníkům letošního 23. setkání hornických měst a obcí, takzvaného Jihlavského Havíření 2019.

„Vrátek bude umístěn na šachtě na Rounku a během letošního havíření k němu budou sezváni všichni hosté. Co se bude dít dál je ale překvapení. Vrátek na Rounku pak už zůstane jako exponát,“ prozradil vedoucí oddělení správy podzemí Jan Šustr.

Přestože bude po skončení havíření vrátek pouze dekorativní, je plně funkční. „Musíme ještě zapažit šachtu novou výdřevou, postavit těžní plošinu a pak teprve vrátek na místo nainstalovat,“ doplnil Jan Šustr.

Poté se k šachtě umístí informační tabule a udělá se okolo nové zábradlí. Jak bude šachta na Rounku po úpravách vypadat a co všechno dokáže, se návštěvníci Jihlavského Havíření 2019 dozvědí při události od 21. do 23. června, poté bude přístupný veřejnosti.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna