(FOTO) Primátorka Jihlavy odmítla sledovat projev poslance SPD

Každoročně se na jihlavském hřbitově koná vzpomínkový akt na oběti jednoho z největších procesů padesátých let. Karel Veselý, František Rod a Jan Tuček byli na základě vykonstruovaných obvinění popraveni provazem 17. června 1950 na dvoře bývalého Krajského soudu v Jihlavě. 

Letošní vzpomínková akce se nesla ve znamení gesta primátorky Karolíny Koubové, která odmítla sledovat projev poslance SPD Radka Kotena. Primátorka své gesto vysvětlila takto:

“ Přátelé moji, mám dilema, které se opakuje čím dál tím častěji a upřímně nevím, jak ho řešit. Dnes jsem s dalšími kolegy kladla kytici při pietním aktu, který připomínal vykonstruovaný komunistický proces a následnou politickou vraždu tří mladých Jihlaváků.

Mluvila jsem o bezmoci, kterou asi cítí člověk, když přežije dvě světové války a místo toho, aby konečně začal žít, přijde ještě větší zrůdnost, která ovlivní celou generaci, celý národ, celou střední Evropu. Pak mluvil pan senátor Vystrčil, krajský radní Hyský a bylo připomenuto i to, jak pomalu a plíživě nástup nesvobody začíná. 

Následně se o slovo přihlásil pan poslanec Koten za SPD. Já jsem ale přesvědčená, že SPD představuje právě tu plíživou relativizaci toho, co je ve společnosti morální, etické a co už ne. Nezpochybňuji právo poslance ČR promuvit na pietní akci, ale nedokážu v takové chvíli zachovat kamennou tvář a zakrývat, že se v mém nitru odehrává velký boj. 

Musela jsem se alespoň otočit, protože to bylo jediné, co jsem v tu chvíli mohla udělat, abych vyjádřila nesouhlas s politikou strachu, nenávisti a populismu, kterou představuje jak pan Koten, tak celá SPD. Politikou, která vyzvihuje jednoho člověka nad druhého jen proto, že jinak vypadá, že jinak smýšlí, že je z jiné země. Od verbálních proklamací je totiž jen krůček k posílání lidí do lágrů nebo až na šibenici, a my musíme hledat možnosti, jak civilizovaně nesouhlasit“. 

“ Je to osobní postoj a názor paní primátorky, nejde o postoj města. Rozlišujte tyto rozdíly, prosím,“ dodal tiskový mluvčí jihlavského Magistrátu Jaroslav Šnajdr.

Na sociálních sítích se už objevily první reakce na gesto primátorky.

“ Skvělé. Klobouk dolů. Ta strana Okamura boys je čiré zlo,“ komentoval čin primátorky místopředseda ČSSD Vysočina Aleš Urban.

Vyjádření SPD Vysočina, poslance Kotena a dalších představitelů politického života Vysočiny doplníme, jakmile se je podaří získat.

„Postoj paní primátorky chápu a do jisté míry má moje sympatie. Jenže každá mince má dvě strany. Fórum Jihlava, jehož je paní Koubová součástí, je ve své podstatě projektem jednoho bývalého komunisty a důstojníka předlistopadové armády. Zakladatelem Fóra a blízkým spolupracovníkem primátorky je tedy člověk, který se zcela dobrovolně stal aktivním mocenským nástrojem v rukách vrahů Karla Veselého, Františka Roda, Jana Tučka, Milady Horákové a mnohých dalších.

Názor na to, co všechno je ještě demokracie, dělí naši současnou společnost. Já osobně se domnívám, že naši společnost dělí konkrétní osoby. Osoby s nejasnou nebo popíranou minulostí a proti nim stojící „demokraté“, kteří pro změnu uznávají jen svůj vlastní názor. Ze současné společnosti se zcela vytrácí snaha komunikovat a naslouchat názorům druhých. Dnešní svět mediálních zkratek, ve kterém se prohlášení politiků stávají pouhým bojem PR agentur, je nutné změnit.

Nechť jsou nám památníky obětí minulých režimů dostatečnou výstrahou a důvodem k zamyšlení. Naučme se „zase“ používat vlastní rozum a naučme se naslouchat i těm, s kterými třeba momentálně nesouhlasíme. Každá nenávist je vlastně nový základní kámen budoucího památníku obětí.“

Radek Popelka (ANO), zastupitel za hnutí ANO

Obsáhlé vyjádření přišlo i od krajského předsedy SPD Vysočina Karla Finka:

„Tito jediní majitelé pravdy a „demokraté“ jen útočí na lidí, kteří mají jiný 
názor a nálepkují je xenofobií a rasismem.

Každý kdo tu nechce z obavy o bezpečí své a svých blízkých miliony muslimů a  černochů je podle nich rasista a xenofob.

Xenofobie je obava z neznámého, řada lidí se bojí bohužel známého! To je to co říká SPD pravdu a pojmenovává věci pravými jmény. Ať si jde paní 
primátorka tyto knížecí rady vykládat těm tisícům pozůstalých po 
teroristických útocích od muslimů, znásilněným ženám, dětem nebo lidem 
poleptaných kyselinou, ale tuším, že na to nebude mít odvahu.

A k těmto „žvástům“ by měla měla doložit nějaké příklady, protože nic 
takového SPD neříká :

Politikou, která vyzvihuje jednoho člověka nad druhého jen proto, že
jinak vypadá, že jinak smýšlí, že je z jiné země. Od verbálních
proklamací je totiž jen krůček k posílání lidí do lágrů nebo až na
šibenici

Karel Fink, předseda SPD Vysočina

AKTUALIZOVÁNO: Vyjádření přišlo i od samotného poslance Radka Kotena:

“ Pietní akt, respektive komentář paní primátorky k mé osobě a SPD pouze dokresluje, kdo vlastně rozděluje společnost. Tento trend se zde objevuje již delší dobu, vyznačuje se tím, že některým lidem není dovoleno položit kytice buď u památníku 17. listopadu a tyto květiny jsou nositeli „dobra“ házeny do koše, s tichou i hlasitou podporou pětiprocentních stran, nebo pro změnu s nápisem azbukou na kožené bundě jste v Lidicích nežádoucími osobami, i když jste občanem EU, položit kytici je Vám také zapovězeno. Někteří lidé, tedy ti „lepší“ mají zřejmě „patent“ na politický názor a ústa plné demokracie, přitom kdokoliv si dovolí mít jiný politický názor, který nekoresponduje s tím jejich „jediným správným“ názorem je onálepkován a označen jako extrémista a šíří prý politiku strachu a chce zavírat lidi do lágrů, nebo snad posílat na šibenice. Paní primátorka, i když nechci zpochybňovat její historickou zkušenost, protože 50, 70 a 80 léta minulého století z důvodu jejího mládí nemůže pamatovat, se zřejmě sama považuje za nositelku toho jediného správného názoru a nositelku pravdy a lásky. Ze zasvěcených komentářů na jejím FB profilu soudím, že občané, kteří neznají ani mě, ani SPD jsou schopni schvalovat neúctu a nenávist v přímém přenosu a to je varovný signál že zde dochází k rozdělování společnosti za notného přispění paní primátorky.  „

Radek Koten, poslanec SPD

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna