(FOTO): „Starý zbrojnoš“: Památník maturitního ročníku 1938 válečné školy ČSR

Maturitní tablo patří od pradávna k zakončení studií na vysokých školách. V dobách první republiky kreslili studenti i památníky ve kterých kreslili karikatury a skládali dobromyslné básničky o svých profesorech.

V pozůstalosti generálmajora Josefa Robotky se dochoval i památník posledního maturitního ročníku Československé armády.

Velitel Robotka

Po absolvování vojenské válečné školy působil kapitán generálního štábu Josef Robotka v roce 1938 před zářijovou mobilizací ve funkci přednosty výcvikové skupiny 4. (etapního – zásobovacího) oddělení Velitelství VI. sboru v Košicích.“U těchto celků ovšem Robotka za mobilizace, tedy přesněji v mobilizačním týdnu před Mnichovem) nepůsobil, protože v té době byl podle svého mobilizačního určení převelen do Brna, kde se stal přednostou dopravní skupiny Velitelství IV. armády (krycí název Neruda). Po Mnichovu se vrátil zpět do Košic.

Později byl demobilizován, pracoval jako protektorátní úředník. Po celou dobu války si zaznamenával osobní vzpomínky do deníkových záznamů.

Od začátku okupace se aktivně zapojil do protinacistického odboje, byl členem organizací Obrana národa a Rada tří. Po tragické smrti generála Luži se stal čelním představitelem Rady tří a jejím vojenským zmocněncem na Moravě, v roce 1944 vedl partyzánský oddíl a plánoval široce rozvětvené povstání proti nepříteli. Dlouho se skrýval v ilegalitě. Rozsáhle spolupracoval s paravýsadky z Velké Británie a patřil k nejvýznamnějším organizátorům odboje na Moravě.

Po válce byla jeho činnost proti nepříteli hodnocena velmi vysoko, podílel se na ukrývání odbojářů, dodával zprávy do zahraničí, obstarával zbraně a aktivně působil proti agenturní síti gestapa.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna