(FOTO) Stavba pro Dukovany: Začíná posuzování obchvatu Slavětic na životní prostředí

Kraj Vysočina pokračuje v projektové přípravě dopravních staveb nutných pro dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Začíná úřední posuzování zhruba tříkilometrového obchvatu obce Slavětice. Součástí stavby je most o čtyřech polích s výškou asi deseti metrů. Obchvat bude necelé dva kilometry před vjezdem do areálu Jaderné Elektrárny Dukovany.

Se zahájením výstavby obchvatu se počítá kolem roku 2023, dokončení o dva roky později.

Navržený obchvat je podmínkou vytvoření cesty pro transport nadrozměrných a těžkých nákladů konstrukce nových jaderných bloků do prostoru Dukovan. V letech 2035 až 2037 budou muset být stávající čtyři bloky Jaderné elektrárny Dukovany postupně odstaveny a nahrazeny novými.

Slavěticemi dnes projede kolem pěti tisíc vozidel denně.

Vymezený obchvat nejen obce Slavětice tak vytváří základní územní předpoklad pro možné prodloužení existence Jaderné elektrárny Dukovany od roku 2035 na dalších cca 50 let, čímž by byla zajištěna energetická soběstačnost ČR na období dalších několika generací.

Garance spolehlivosti dodávky a cen energií je přitom spolu s dopravní dostupností jedním z klíčových faktorů atraktivity území (v tomto případě celé ČR) pro rozvoj ekonomických aktivit.

Nelze přitom opomíjet ani fakt, že Jaderná elektrárna Dukovany je jedním z největších zaměstnavatelů na Třebíčsku, a prodloužení její životnosti by znamenalo také kontinuitu více než tisícovky pracovních příležitostí v regionu.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna