(FOTO) VÍME PRVNÍ: Jihlava musí „přesoutěžit“ veřejné zakázky na údržbu města. Vyhrají SMJ a SML nebo přijde propouštění?

Práce pro město pod novou desetiletou smlouvou nebo propouštění? Před městský společnostmi Služby města Jihlavy (SMJ) a Správa městských lesů (SML) je nejistá budoucnost. Vedení města Jihlavy začalo chystat obrovskou veřejnou zakázku na komplexní zabezpečení odpadového hospodářství, zabezpečení čištění a údržby místních komunikací, pouličního a vánočního osvětlení. To dnes zabezpečuje SMJ.

Podobně tomu je u zakázky na údržbu veřejné zeleně, kterou zabezpečuje Správa městských lesů (SML). Platné smlouvy ovšem obsahují ceny přes deset let staré, které už dnes nejsou aktuální, ale nemohou být změněny jinak než novou veřejnou zakázkou. Nová smlouva s novým nebo staronovým dodavatelem by situaci vyřešila.

Chloupek Výborný

Pokud tuto veřejnou zakázku nevyhrají transparentním způsobem Služby města Jihlavy a Správa městských lesů, nastane v městských firmá velké propouštění, které se dotkne stovek pracovních míst zaměstnanců. Ztratí totiž zakázky od města. Na trhu působí mnoho konkurentů, kteří by mohli nabídnout městu své služby levněji než městské firmy.

Do veřejné zakázky se totiž může přihlásit i jakákoliv soukromá firma, která nabídne své služby levněji než současný dodavatel – Služby města Jihlavy. Riziko je značné zvláště u Služeb města Jihlavy, které si musí vydělat na úhradu provozní ztráty Vodního ráje.

Riziko levnějšího dodavatele si úředníci radnice velmi dobře uvědomují a upozorňují na něj i radní města. Nelze použít „in house“ vyjímku ze zákona o veřejných zakázkách.

Vedení města má na stole i návrh úředníků na rozdělení městské firmy SMJ na dvě části: „SMJ I“ bude pokračovat v současném režimu zakázek pro město a nová společnost „SMJ II“ vysoutěží část veřejné zakázky. Ovšem firmy „SMJ I“ a „SMJ II“ by spolu musely obchodovat a není jisté, zda by to nebylo kvalifikováno jako obcházení zákona.

I když o problému oficiálně jednali radní města, vedení města Jihlavy o řešení problému nijak neinformovalo.

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna