(FOTO) Zastupitelé Jihlavy oficiálně pojmenují lokalitu Skalka

Skalka bude Skalka. Všeobecně používané označení pětihektarové lokality na okraji krajského města se stane od února oficiálním. Návrh na pojmenování veřejného prostranství názvem „Skalka“ jde do únorového Zastupitelstva města Jihlavy.

Veřejné prostranství je vymezené ulicemi Telečská, U Dvora, U Koželuhů a svahy Větrníku. Přímo nad Skalkou se nachází Krkavčí vrch, výběžek Větrníku. Lokalitou také prochází zeleně značená turistická stezka z centra Jihlavy směrem na Větrník a cyklotrasa č. 16 od ZOO Jihlava na Pístov.

Stejně jako řada míst v Jihlavě a okolí má i Skalka svoji hornickou minulost. Šachta tady byla ražena pod Krkavčí vrch směrem k lesíku. Dnes po ní nejsou žádné stopy, vytékající důlní voda byla svedena do studánky U Skalky.

V roce 1926 přibyla nad pramenem zděná stavba od stavitele Dyntara s kamennou tabulkou s nápisem „Úber Anregung des Versschönerungsvereins IGLAU errichtet 1926“ (česky „Na památku zřízeno Okrašlovacím spolkem Jihlava roku 1926“), která nahradila původní kapličku, v níž stávala dřevěná kopie sošky Panny Marie Taferl. Voda je přiváděna trubkou ze svahu Krkavčího vrchu a zatrubněn je i odtok, vedoucí do, v této lokalitě rovněž zatrubněného, Koželužského potoka. V listopadu 2010 prošla kompletní rekonstrukcí. Z důvodu vysoké koncentrace radonu a manganu není pitná.

Hned vedle studánky stojí obnovený sloup se sochou Panny Marie s Ježíškem, jehož části byly objeveny při rekonstrukci studánky v roce 2011

Pojmenování veřejného prostranství názvem „Skalka“ má sloužit lepší orientaci složek Integrovaného záchranného systému i obyvatel a návštěvníků města.

Nový název nebude představovat žádnou administrativní zátěž pro obyvatele krajského města.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna