Geist (ODS): Zbytečná přehrada? Měli bychom hájit přírodu Kraje Vysočina!

Hráz přehrady na jižní Moravě, zatopené území na Vysočině. Tak by mohla vypadat nová přehrada Čučice nedaleko Náměště nad Oslavou. Už od padesátých let se počítá se vznikem přehradny Čučice v případě potřeby vytvořit a doplnit zdroje pitné vody nebo chladící vody jadernou elektrárnu Dukovany.  Současné aktivity Povodí Moravy tak představují aktualizaci dat ze 70. let v kontextu opatření, stanovených v Plánu hlavních povodí ČR.

Občanští aktivisté i politické strany vyjadřují záměru výstavby nové přehrady jasný nesouhlas (více zde).

geist„Pokud by se ukázalo, že přehrada Čučice není nezbytně nutná pro fungování jaderné elektrárny Dukovany, pak jsem toho názoru, že bychom měli hájit nedotčenou přírodu Kraje Vysočina,“ prohlásil krajský lídr občanských demokratů Zdeněk Geist.

Lokalita Čučice byla pro vznik nové přehrady vybrána mezi prvními z důvodu svého vysokého vodohospodářského potenciálu a její průzkum začal již v září loňského roku. Zpracovávaná studie za několik set tisíc korun má podle informací Občasníku odpovědět na všechny dotazy, o kterých se do dnešní doby pouze spekuluje. Řada z nich si totiž protiřečí. Na straně jedné se objevují námitky o geologické nevhodnosti lokality, vysokých nákladech na realizaci vodního díla a nepotřebnosti vodního zdroje v oblasti. Na druhé straně existují vyjádření vědeckých autorit o tom, že geologický zlom není pro výstavbu vodního díla významný , že přírodě blízká opatření a malé nádrže v boji proti dlouhodobému suchu neobstojí  a že ČR nikde na svém území nemá vhodné hydrogeologické struktury, aby měla dostatek podzemní vody.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna