Generál Šándor: Většinu dveří školních tříd nelze zabarikádovat proti teroristům

Před čtyřmi lety zemřel ve Žďáru nad Sázavou šestnáctiletý student Petr Vejvoda když chránil studentku před psychicky narušenou ženou, která vnikla do školy s nožem v ruce. Školy už dnes mají alespoň základní stupeň ochrany před vstupem nepovolaných osob do budovy.

Přesto je zde základní problém: dveře většiny školních tříd nelze zabarikádovat a bránit je před vstupem útočníka, který se pohybuje po škole. Z protipožárních důvodů se dveře musí otvírat směrem na chodbu, což poskytuje výhodu útočníkům.

Útočníci se po vstupu do budovy školy často snaží najít a identifikovat osoby s kterými si „chtějí vyřídit účty“. Může jít o spolužáky nebo učitele.  Nemusí se snažit ublížit všem v budově za každou cenu.

V prostorách škol jsou pak důležité chráněné prostory, které lze zamknout nebo zabarikádovat pro ochranu osob před útočníky.

„U dveří každé třídy by měl být klíč v prosklenné skříňce, která umožňuje dveře třídy uzamknout zevnitř a tím se chránit,“ řekl generál ve výslužbě Andor Šándor.

Brigádní generál Andor „Andy“ Šándor je český voják, generál v záloze a bezpečnostní poradce. V letech 2001 a 2002 byl náčelníkem Vojenské zpravodajské služby, vojenské rozvědky, jež byla později začleněna do Vojenského zpravodajství. Od roku 2003 působí jako poradce a analytik v oblasti bezpečnosti.

Studenti škol se učí i jiné možnosti, jak bránit dveře své třídy proti útočníkům. Postačuje pásek, který provléknou za kliku a drží tím dveře. Nemohou stát přímo za dveřmi a držet dveře vahou svého těla. Útočník by je mohl snadno zasáhnout.

Vysočinská policie pravidelně nacvičuje zásah proti aktivním střelcům, kterí se snaží ublížit co největšímu počtu lidí. V případě skutečného zásahu pak často nastává zmatek a panika, při kterých dochází k chaotickým pokusům o útěk a opuštění budovy. Několika studentům a učitelům se skutečně podaří z budovy uniknout a vyběhnout do některé z okolních ulic. Část osob se snaží před útokem střelce schovat se ve vnitřních prostorách školy, v učebnách, kancelářích, na toaletách i na dalších místech.

„Ředitel školy musí mít odvahu k nácviku poplachu a protiteroristických opatření v době, kdy o tom ví jenom on. Pak se skutečně ukáže, jestli je škola připravená reagovat na situaci a provést  urychlenou evakuaci budovy školy. Nácviky, o kterých ví celá škola týden nebo měsíc dopředu vypadají jako hapennigy, kdy celá škola má radost, že se nemusí učit,“ dodal Šándor.

Vysočinská policie má velmi kvalitní vybavení vybavení jednotky odstřelovačů. Například batohy, kterým se říká „cesta do války“ (více zde). Nebo nové odstřelovačské pušky (více zde).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů