Hejtman Běhounek chce jednat s čínskou delegací i o výměnách lékařů

Uprostřed července očekává vedení Kraje Vysočina partnerskou návštěvu z čínské provincie Hubei. Delegace by měla být složena ze zástupců čínské proviincie a podnikatelského sektoru. Témata se budou odvíjet podle složení delegace.

„Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek nevylučuje, že otevře i téma další profesní výměny lékařů,“ uvedla mluvčí kraje Vysočina Jitka Svatošová.

“ Výměna lékařů je chápána jako studijní výměna. O možnost několikatýdenní stáže projevil ze strany nemocnic Kraje Vysočina jeden lékař, v minulosti se s fungováním našeho zdravotnictví seznamovali dva čínští lékaři. O jiném rozměru spolupráce v oblasti zdravotnictví se diskuze nevede,“ dodala mluvčí Svatošová.

Nedostatek lékařů na Vysočině se stává ožehavým politickým problémem.

„Vedení našeho kraje stejně jako ostatním regionům musí hledat všechny reálné možnosti, jak zlepšit personální situaci jak u lékařů, tak u zdravotních sester. O tom, že Kraj bude muset hledat lékaře i v zahraničí, se již nějakou dobu diskutuje, konkrétní kroky zatím vedení Kraje zastupitelům nepředstavilo,“ řekl poslanec a krajský zastupitel Vít Kaňkovský (KDU-ČSL).

„Pokud Číňané splní podmínky k výkonu povolání lékaře v ČR jako jiní cizinci ( nostrifikační zkoušky v českém jazyce a od atestují v oboru) tak budou jistě posilou. To může trvat mnoho let a nemusí to dobře dopadnout. Jinak bych viděl jako přínosnější zlepšit podmínky k výkonu krásného a prestižního povolání lékaře tak, aby medicína opět přitáhla naše mladé lidi na lékařské fakulty s tím, že následně rádi zůstanou doma, tedy v českém zdravotnictví. I to může trvat několik let. Jak vidět na Vysočině, náborové příspěvky ani jiné benefity nepřitáhnou lékaře. Není kde brát. Osobní zkušenost z nemocnice Jihlava, kde čínští lékaři ( praktikující „západní medicínu“) stážovali, připomínala spíše setkání s marťany,“ prohlásil krajský koordinátor Lékařského odborového klubu Bohdan Trnka.

Jedna odpověď
  1. sony

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna