Herman (KDU-ČSL) asi kandidátem do senátních voleb na Havlíčkobrodsku

Kandidátem lidovců do senátních voleb na Havlíčkobrodsku a Chrudimsku bude Daniel Herman.  Od ledna 2014 do prosince 2017 byl ministrem kultury České republiky v Sobotkově vládě, od roku 2017 místopředsedou KDU-ČSL a v letech 2013 až 2017 poslancem Poslanecké sněmovny PČR.

V letech 2010 až 2013 byl ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů a ještě předtím mluvčím České biskupské konference.

V pátek 21. října 2016 informoval tehdejší ministr kultury Herman novináře, že prezident Zeman se rozhodl zrušit již schválené státní vyznamenání pro Bradyho kvůli tomu, že se Herman (vzdálený Bradyho synovec) setkal s dalajlámou. Tvrzení ministra Hermana rozpoutalo bouři nevole a následných kulturně-politických akcí, odsuzujících prezidenta Zemana.

Katolický kněz Tomáš Halík označil Zemanovo údajné jednání za hanebné vydírání a nízkou mstu a vyzval k bojkotu slavnosti na Hradě: „Chtěl bych (…) vyzvat všechny slušné lidi mezi pozvanými na hradní recepci 28. října – a zejména představitele církví, kulturního a akademického světa – aby se na protest a ze solidarity s panem Jiřím Brady udělování státních vyznamenání letos nezúčastnili.“

Svou neúčast na hradní slavnosti ohlásili například eurokomisařka Věra Jourová, ministr zemědělství Marian Jurečka, ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, předseda ODS Petr Fiala (včetně většiny zákonodárců této strany) nebo plzeňský biskup Tomáš Holub. Naopak k účasti na ceremoniálu se přihlásili předseda TOP 09 Miroslav Kalousek (připustil však, že za určitých okolností by se rovněž neúčastnil), ministryně práce Michaela Marksová, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, ministr průmyslu Jan Mládek nebo předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal.

V pondělí 24. října 2016 vyzvali předseda vlády Bohuslav Sobotka a předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček prezidenta Zemana, aby vyřešil situaci tím, že státní vyznamenání Bradymu udělí, což podpořil i místopředseda vlády Pavel Bělobrádek.

V úterý 25. října 2016 prezidentův mluvčí Ovčáček sdělil, že je prezident Zeman připraven „učinit gesto dobré vůle“ a zvážit ocenění Bradyho při jiné vhodné příležitosti. Sám Brady však už v té době uvedl, že vyznamenání z rukou prezidenta by po předchozích peripetiích už nepřijal.

Kandidaturu Daniela Hermana ještě musí schválit celostátní konference jako vrcholný orgán KDU-ČSL. Protože je Daniel Herman jediným a společným kandidátem lidovců z Vysočiny i Pardubického kraje pro senátní obvod Havlíčkobrodsko a Chrudimsko, nečeká se větší problém se schvalováním Hermanovy kandidatury.

 

Jedna odpověď
  1. Pavel

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna