Hlášení CIA prezidentovi: Konec experimentu spojení socialismu a demokracie (duben 1969)

CIAAmerická zpravodajská služba odtajnila velké množství dokumentů z období studené války. Je mezi nimi i hlášení o situaci v Československu určené výhradně prezidentovi USA. Dokument je datován na 18.4.1969 (podle denní zprávy ze dne 17.4.2017). V dokumentu stojí:

Poslední události naznačují konec Dubčekova experimentu spojení socialismu a demokracie. „Realismus“ nového generálního tajemníka strany Gustáva Husáka nahrazuje ideály Alexandra Dubčeka. Mnoho Čechoslováků to vnímá jako podlehnutí československého vedení tlaku Moskvy.

Ústřední výbor strany byl zredukován z 23 na 11 členů, proces výměny vymazal 11 Dubčekových příznivců a liberálů z vedení strany.

Novému vedení strany dominují „realisté“, vedení Husákem, pro které je jedinou možností spolupráce s Moskvou. Dubček byl jmenován do předsednictva strany, jeho spolupracovník Smrkovský neprošel. To předznamenává pravděpodobné další mocenské přesuny.

Husákovi zastánci obhajují konec reforem. Husák ve vlastním projevu slíbil nezasahovat do procesu reforem zahájeném v minulém roce, jejich pokračování je ale v protikladu se zájmy Sovětů. Podle vlastního projevu Husák zamýšlí revidovat reformní program a varoval vedení strany před svobodou „bez omezení“.

Husákova administrativa má před sebou složité období. Musí přesvědčit lid o výhodnosti změn. V zájmu efektivního vládnutí musí překonat nedůvěru Čechů, kteří pohrdají slovenským nacionalismem a jeho útoky na svobodu médií.

Praha prožila poslední klidnou noc. Široká veřejnost očekává politické změny a rezignace politiků. Mladí studenti a dělníci jsou pravděpodobně povolní.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna