Hlášení CIA: první armádní nasazení dekontaminační soupravy v Havlíčkově Brodě

Vysokým stupněm utajení je klasifikována zpráva CIA o prvním nasazení odmořovací soupravy TZ-74  v Havlíčkově Brodě z března 1982. Zpráva je klasifikována jako tajná s varováním před soudními důsledky neoprávněného použití zprávy. Z kontextu zprávy vyplývá její získání fotografickým průzkumem zřejmě z vojenského špionážního satelitu.

Zpráva CIA upozorňuje na dvě vozidla TZ-74 v objektu vojenských kasáren Havlíčkův Brod. Souprava TZ-74 je podle zprávy CIA vyvíjena v Československu od roku 1975. Vozidla dekontaminační soupravy TZ-74 jsou větší než typ TZ-65 používaný v sovětské armádě. TZ-74 je na podvozku vozidla Tatra-148.

Ilustrační obrázek zdroj: válka.cz

Dekontaminační vozidlo TZ-74 umožňuje provádět dezaktivaci, odmořování a dezinfekci vnějších povrchů i další (např. dopravní) techniky. Lze jej využít také k maskování jednotek vytvořením dýmové clony a v případě potřeby i k hašení požárů. Očista je prováděna vodou, která je pod vysokým tlakem hnána tryskou proudového motoru na zádi zařízení. Podle účelu použití je možno přidat do vody i speciální (odmořovací) roztok.

Podle zpravodajského komentáře neznámého analytika je zajímavé nasazení moderní odmořovací soupravy u 4. armády, která bývá vybavována zastaralým vojenským materiálem. CIA nezaznamenala nasazení moderní techniky u 4. armády.

Podobná vozidla byla podle zpráv CIA zaznamenána u 1. armády v kasárnách Slaný už v dubnu 1978.

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna