Hlavně transparentně! Zaklínadlo místní politiky Žďáru nad Sázavou

Když místní politik ve Žďáru nad Sázavou neví co říct, začne mluvit o transparentnosti. Transparentnost má být symbolem pokroku místní politiky pod vedením starosty Zdeňka Navrátila z uskupení Žďár-živé město. Do místní politiky dosadily koordinátory, pracovní skupiny a další podobné mocenské stínové struktury.

Zásady transparentnosti ovšem platí tak, jak starosta Navrátil uzná za vhodné. Například Zprávy o stavu města se transparentnost týkala jen minimálně. Starosta Navrátil ukázal zprávu radním města na konci srpna a dostal velké množství připomínek.

Transparentní projednání v Zastupitelstvu a hlavně možnost zastupitelů města transparentně připomínkovat celou starostovu zprávu se jaksi nekonala. Celá zpráva byla utajena do poslední možné chvíle, město Žďár nad Sázavou ji odmítlo poskytnout i když ji projednávali radní města.

Celý postup radních města i žďárské radnice bude muset přezkoumat ještě krajský úřad. Pokud jakýkoliv dokument dostali radní města, pak si tento dokument může transparentně prohlédnout každý občan města (v souladu se zásadami ochrany osobních údajů).

Transparentnost se viditelně netýká činnosti starosty města při předkládání a projednávání Zprávy o stavu města. Ostatně slovo „transparentnost“ slouží ve Žďáru nad Sázavou k uklidňování občanů města nespokojených s činností radních města.

Ostatně i uskupení Žďár nad Sázavou už transparentně oznámilo výměnu starosty Navrátila za krajského zastupitele a radního města Martina Mrkose.  Politika transparentnosti tak pod lídrem Mrkosem zřejmě nabere jiný směr než za dob starostování Zdeňka Navrátila. Hradba koordinátorů a pracovních skupin totiž úspěšně zakrývala styl řízení starosty Navrátila a slovo „transparentnost“ sloužilo jako zaklínadlo pro zahánění kritiky z řad opozice.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna