Hokejová cenzura Dukly: překročila dozorčí rada své pravomoci?

logo DuklaPrimátor Jihlavy Rudolf Chloupek i ostatní představitele vedení města čeká v nejbližší době zaujetí postoje k posledním krokům dozorčí rady městské společnosti HC DUKLA JIHLAVA.

Dozorčí rada totiž podle zjištění Občasníku zaúkolovala jednatele klubu Bedřicha Ščerbana k hokejové cenzuře příznivců klubu na diskusním fóru: jednatel městské společnosti pokyn dozorčí rady splnil.

Základní kontrolní povinností dozorčí rady je dohlížet na výkon činnosti jednatele a uskutečňování podnikatelské činnosti společnosti. Při dohledu dozorčí rada zjišťuje, zda jednatel vykonává svou působnost v souladu s právními předpisy. Dozorčí rada je oprávněna (a povinna) kontrolovat, zda jednatel jednají v souladu se zájmy společnosti a zda jednají s vynaložením péče řádného hospodáře, neboli kontrolovat plnění právních povinností.

Problémem je především to, zda byla dozorčí rada hokejového klubu oprávněna nařídit jednateli klubu zřídit hokejového cenzora.

Dozorčí radě nicméně nepřísluší, aby sama přímo či nepřímo řídila společnost ani zasahovala představenstvu do jeho řízení.Dozorčí rada nemůže jednateli klubu určité jednání přikázat nebo podmínit svým souhlasem.

Tady už začíná problém s právním výkladem jednání dozorčí rady. Politici v dozorčí radě městské společnosti jsou vybavení mocí kontrolní, nikoliv výkonnou.

Právní odbor jihlavského Magistrátu teď musí potvrdit zákonnost postupu dozorčí rady ve vztahu k jednateli městské společnosti. Jednateli městské společnosti „velí“ Rada města potažmo Zastupitelstvo  ve funkci Valné hromady klubu.

Až se město Jihlava rozhodne uspořádat tiskovou konferenci určitě zaujmou představitelé města postoj k jednání dozorčí rady městské společnosti i k „úkolování“ jednatele hokejového klubu.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna