HOUSING FIRST: První tři měsíce bydlení pro bezdomovce zdarma v městském bytě?

Bezdomovství   je   trvalou   součástí   současného   typu   společnosti.  
Větší část bezdomovců není schopna bez pomoci svou situaci zvládnout.  Proto se objevují sociální experimenty s cílem poskytnout bezdomovcům přiměřenou podporu se získáním vlastního bydlení.

Koalice na jihlavském Magistrátě zvažuje možnosti politické podpory uplatnění metody Housing first / bydlení především v metropoli Vysočiny. Tomuto zvažování politické podpory před hlasováním na Zastupitelstvu města se mezi místními politiky říká „Škarkovo grilování“ (více zde).

Podle informací Občasníku má být systém Housing First nastaven následujícím způsobem: pokud je klient nezaměstnaný, dostává bydlení s podporou (více o podpůrném fondu zde) a stará se o něj sociální pracovník. První tři měsíce bydlí klient zdarma, další tři měsíce se podílí 25 %, v následujícím čtvrtletí 50 %, 75 % a 100 %. Po dvanácti měsících dostává pouze asistenci sociálního pracovníka a náklady na bydlení si hradí sám.

 Pro řešení problému bezdomovství a sociálního začleňování je nezbytné nalezení dlouhodobé shody a politické podpory sociálního začleňování bezdomovců do společnosti. Obava z poklesu oblíbenosti u voličů často vede k politické neochotě vůbec problém bezdomovství vidět politickou reprezentací. Naprostým extrémem je potom náhled na bezdomovce jako parazity a lidský odpad. Politický problém představuje posilování politiky nesnášenlivosti, intolerance a násilí ve společnosti. To je dnes velmi aktuální politikum, které směřuje proti základům svobodné demokratické společnosti.

I když to zní tvrdě: pro většinu bezdomovců je azylový dům konečnou stanicí života pro naprostou ztrátu motivaci k návratu do normálního způsobu života.

Politická reprezentace krajského města se nyní radí o tom, zda vysloví politickou podporu sociálnímu experimentu s bezdomovci známému jako filozofie „Bydlení především“. Zkušenosti z Brna ukazují, že půjde z ekonomického hlediska o poměrně nákladný experiment ve kterém samotné Brno nebude pokračovat (více zde).

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna