Jemnice protestuje proti účasti A. Babiše na historické slavnosti Barchan

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš navštívil historickou městskou slavnost Barchan, kterou město Jemnice prokazatelně každoročně pořádá od roku 1713.

Jádrem slavnosti je pověst o běhu čtyř poslů, kteří nesou zprávy své královně Elišce Přemyslovně. Podle pověsti ji manžel Jan Lucemburský zanechal za pevnými hradbami města Jemnice a sám vedl vojenskou výpravu k potrestání vnitřních nepřátel. Král ani v boji nezapomíná na svoji mladou manželku. Vysílá čtyři posly se zprávami o průběhu bojů a královna všechny doručitele postupně odměňuje. První běžec dostane barchetový náprsník (od něj byl odvozen název historické slavnosti), druhý šátek, třetí punčochy a čtvrtý cenu útěchy, věnec. Zda je slavnost Barchan postavena na skutečné události, je dlouholetým předmětem sporů.

Na fotografii na profilu Andreje Babiše reagovalo vedení města prohlášením na sociální síti.

„Nemůžu nikomu zakázat, aby se účastnil kulturních akcí. Takovou pravomoc nemám,“ prohlásil hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek (ČSSD).

„Všiml jsem si, že Andrej Babiš používá k sebepropagaci akcí, které pořádá někdo jiný. Nedivím se, že to organizátory štve. Aspoň máme informaci, jak k tomu Andrej Babiš přistupuje,“ řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD).

„Andrej Babiš navštívil Jemnici a slavnost Barchan stejně jako každý jiný návštěvník. Rozhodně nesouhlasíme s tím, že jeho přítomností mělo dojít ke zneužití historické slavnosti. Pan Babiš přijel na pozvání místní organizace. O jeho plánované návštěvě Barchanu jsme informovali zastupitele města. Návštěva veřejně známých lidí neujde pozornosti veřejnosti a tak není divu, že se s ním návštěvníci dávali do řeči. Z mnoha ohlasů je jasné, že mnohým občanům svým přirozeným a neformálním způsobem komunikace slavnost zpříjemnil. Panu Babišovi se slavnost velmi líbila, pochvaloval si příjemnou atmosféru, perfektní organizaci a rád by Jemnici ještě někdy navštívil,“ uvedla krajská místopředsedkyně hnutí ANO Monika Oborná.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna