Jihlava 2030: Jihovýchodní obchvat uleví dopravě, chce ho Jihlava?

Server Občasník má k dispozici strategický dokument rozvoje města Jihlavy s vizemi do roku 2030. Dokument počítá s výstavbou jihovýchodního obchvatu i převzetí dosud krajské komunikace na území města do správy města Jihlavy jako místní komunikace.

Právě při diskusi radních města Jihlavy a radních kraje Vysočina v polovině ledna se projevily rozdílné vize rozvoje krajského města vybudováním jihovýchodního obchvatu nadregionálního významu.

Rozdílné postoje se týkají se především výstavby jihovýchodního obchvatu města (více zde). Vedení města Jihlava má „trošku jiný názor“ na převzetí „krajské“ komunikace II/602 (Brněnská-Žižkova) jako budoucí městské komunikace.

Jihovýchodní obchvat v délce 5,5 km se napojí stávající část obchvatu na jihozápadě (křižovatka přivaděč D1-ul. Znojemská) na průtah vedoucí do Helenína na východní straně města (napojení za obchodním domem Tesco).

Celkové finanční náklady jsou ve výši kolem půl miliardy korun.

Dokončení jihovýchodní části obchvatu znamená vytvoření alternativního spojení stávajícím komunikacím Brněnská a Hradební, čímž se městu naskýtá možnost zakázat průjezd nákladních vozidel městem a lépe zvládat také kolapsy dopravy způsobené uzavírkou dálnice D1.

Stutární město Jihlava také podle informací Občasníku připravuje studii , která se zaměří na možnosti úpravy ulice Žižkova (výpadovka směr Pelhřimov) po realizaci jihovýchodního obchvatu, kdy přejde ulice do vlastnictví města a lze očekávat pokles intenzity dopravy. Uvolněný dopravní prostor částečným zúžením jízdních pruhů lze využít pro parkovací pás a úpravy ve prospěch chodců nebo cyklistů.

Obdobným způsobem má být postupováno na dalších městských třídách, v reakci na snížení jejich dopravního významu po výstavbě nových komunikací.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna