Jihlava chystá školní třídu pro chytré děti. „Třída pro elitu,“ zlobí se opozice

Dvacet dětí z celé Jihlavy by mělo od nového školního roku chodit do speciální třídy pro mimořádně nadané děti na ZŠ Demlova. V opozičních kruzích jihlavské politiky se už myšlence začalo říkat „třída pro elitu“.

„Slovo elita bych si nedovolil použít, legislativa ani neumožňuje vytvářet třídy pro elitu,“ podotkl vedoucí školského odboru jihlavské radnice Tomáš Koukal. Jihlavská radnice se inspiruje podobnými třídami v jiných krajských městech České republiky. Většina krajských měst má třídy pro mimořádně nadané děti, Jihlava zatím ne.

„Osloveni byli všichni ředitelé jihlavských základních škol. Zájem měl jen pan ředitel Nosek z Demlovy školy,“ prozradila náměstkyně primátora Jana Mayerová (ANO).

Jihlavská radnice teď chystá podmínky pro vznik třídy pro mimořádně talentované děti. Výběr dětí by měli v rukou odborníci z pedagogické-psychologické poradny.Zatím není v Jihlavě vybudovaný systém práce s mimořádně talentované děti.

„Nejenom Jihlava, ale celá společnost potřebuje mimořádně nadané lidi, aby společnost posunovali dál. Jen s průměrnými lidmi se dál nedostaneme,“ řekl zastupitel Zdeněk Faltus (ANO).

„Máme víceletá gymnázia, která pečují o talentované děti. Zájem by asi byl o zaplacení školného za kvalitní kantory jako třeba ve škole Montessori,“ upozornil předseda lidovců Petr Piáček (KDU-ČSL).

Negativní pověst „třídy pro elitu“ může záměr jihlavské radnice zbrzdit nebo úplně zastavit. Problémem je způsob výběru dětí do třídy pro mimořádné talenty.

„Vyčleňovat děti mimo přirozené skupiny na základních školách není dobré. Mělo by to být zohledněno v metodách výuky. Mimořádně nadané děti musí mít stálý kontakt s průměrnými dětmi v kolektivu. A jak budeme děti vybírat do třídy pro mimořádně nadané děti ?,“ podotkl ředitel vzdělávací agentury Vysočina education Roman Křivánek (ODS).

Nadané děti obětí šikany

Mimořádně nadané děti jsou navíc častokrát předmětem šikany v běžných třídách, protoze prostě vnímají svět trochu jinak. Baví je učení víc než ostatní, jsou v hodinách aktivnější a tím jsou často předmětem posměchu a šikany od spolužáků.

„Individualní systém práce pro nadané děti existuje, my bychom rádi k tomu přistoupili systémově a podpořili víc dětí.Pokud mi je známo, v rámci Jihlavy na zakladních školách žádné dítě není vedené jakožto nadané – pokud nepočítám sportovce. a to považuji za chybu,“ řekla Mayerová (ANO).

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna