Jihlava musí zvýšit investice do veřejného osvětlení ulic města

Jihlava by měla zvýšit investice do údržby veřejného osvětlení už v příštím roce zhruba o deset milionů korun ročně.  Navýšení ročního financování předpokládá doporučená varianta financování veřejného osvětlení pro roky 2017-2037.

Krajské město dnes osvětluje přes sedm tisíc lamp veřejného osvětlení s celkovým příkonem přes 750 kWh. Jen necelých šest set lamp je typu LED s příkonem 29 kWh. Investice do veřejného osvětlení v roce 2015 poklesla proti předchozímu roku o milion korun.

fb

Plánované investice do veřejného osvětlení města by se měly v budoucnu lišit podle významu komunikace. Ulice nebudou zbytečně přesvětlovány, lampy dostanou ovládání na fotobuňku. Fotobuňky by dokázaly regulovat osvětlení v nočních hodinách, pokud komunikace není využívána. Světla s elektronickým ovládáním je možné i dálkově ovládat z centrálního dispečinku. Osvětlení s dálkovým ovládáním se v Jihlavě zatím do pouličních lamp nemontuje.

Náklady na celkovou obnovu pouličního osvětlení se odhadují na 465,5 milionu korun. Statutární město Jihlava by mělo ročně vynakládat na obnovu pouličního osvětlení částku patnácti milionů korun. Dalších patnáct milionů korun Jihlava posílá svým Technickým službám města jako příspěvek na údržbu.

V nejbližší době musí Jihlava vyměnit asi stovku svítidel na ulici Okružní, stovku na ulici Hradební a asi sedmdesát svítidel na ulici Hradební. Celková investice asi deset milionů korun. Výměna světel za novější typ (rekonstrukce osvětlení na konci životnosti) si vyžádá investice asi sto milionů korun.

Tyto investice jsou částečně vynucené i sníženými investicemi v letech 2014 a 2015 o deset milionů korun za rok. Celkové náklady na investice a údržbu veřejného osvětlení by v letech 2017-2037 měly dosahovat částky třicet milionů korun ročně.

 

 

 

 

 

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna