Jihlava uvidí výstavu o pochodu smrti jihlavských Němců: „A pak začalo být zase dobře“

Počátkem letních prázdnin uvidí jihlavané kontroverzní výstavu o pochodu smrti v létě 1945 původních obyvatel německé národnosti z Jihlavského jazykového ostrova do Rakouska. Na následky pochodu zemřelo mimo jiné i třiadvacet dětí. Jejich hroby jsou na hřbitově v rakouském Waldkirchenu.

„Celé fungování hnutí ANO na jihlavské radnici je pro některé lidi kontroverzní a kontroverzní události patří k sobě,“ prohlásila náměstkyně jihlavského primátora Jana Mayerová (ANO).

Náměstkyni Mayerovou informace o pochodu smrti jako zakrývané události moderních dějin města zaujala, dříve o ní neměla dostatek informací.

Historik Niklas Perzi (úplně vlevo) na vernisáži výstavy v jihočeských Slavonicích

Krátce po skončení druhé světové války došlo k vyhánění původního obyvatelstva, „starých Jihlavanů / Alte Iglauer) při divokém odsunu z Jihlavska směrem do Rakouska. Následkem vyčerpání a nedostatkem potravin zemřelo během pochodu z Jihlavska do Rakouska.

Spolupořadatelem výstavy v prostorách jihlavské radnici bude spolková země Land Niederösterreich (spolková země Dolní Rakousko), zastoupená Dolnorakouským zemským archivem. Výstava se uskuteční v termínu 17. 6. – 31. 7. 2017.

Staří Jihlavané v krojích se potkávají s dnešními Jihlavany v krojích havířského průvodu

Každé dva roky se potkávají Jihlavané u hrobu dětských obětí pochodu smrti v rakouském Waldkirchenu. I letos.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna