Jihlavu čeká mimořádné zastupitelstvo o vodárenských stamilionech korun

kapkaMimořádné zastupitelstvo města Jihlavy bude v polovině listopadu řešit problematiku převzetí vodárenského majetku města po odchodu ze Svazu vodovodů a kanalizací (SVAK) Jihlavsko.

Zastupitelům Jihlavy se může ocitnout přímo na stole zpráva o výsledku mediačního řízení jako způsobu urovnání celého sporu. Rozhodnutí jihlavského zastupitelstva naznačí další směr vodárenských sporů: smír nebo soudní bitva.

Ke smírnému řešení je malá vůle politiků i z obavy o nařčení ze způsobení škody na majetku města Jihlavy, pokud by Jihlava přistoupila například k dohodám o  odpuštění části nároků.

Spor o vodárenské nájemné

Jihlava si nárokuje desítky milionů korun nájemného za užívání vodárenských trubek (majetek města) od Vodárenské a.s. Dosud toto nájemné platí Vodárenská a.s. SVAKu Jihlavsko, nájemné se už několikrát Jihlava snažila navýšit, ale neúspěšně.

Spor o cenu vody

Rychlou dohodou by Jihlava mohla získat možnost stanovovat cenu vody pro koncové spotřebitele ve městě. Tato cena podléhá kontrole ze strany Ministerstva zemědělství. Může se lišit cena vody v Jihlavě od ceny vody v členských obcích SVAK. Jihlava by získala vliv na cenovou politiku vody. Zatím o ceně vody v Jihlavě i dalších členských obcích rozhoduje SVAK Jihlavsko.

Spor o vodárnu Hosov

Málo pravděpodobná je dohoda o vodárně Hosov postavené na pozemcích města Jihlavy. Pravděpodobnější je soudní spor o vlastnictví Hosova. Úpravna vody Hosov zásobuje vodou nejen krajské město, ale i většinu obcí severně od Jihlavy.

Nejpravděpodobněji odmítne jihlavské zastupitelstvo odsouhlasit smírné řešení v podobě „nulové“ varianty, celý spor pak bude směřovat soudní cestou sporu o vydání vodárenského  majetku města.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna