JOJO Čapla: Hokejista, který vymyslel ALPAČ

fb

Když obránci začali používat střelbu na brankáře golfovým úderem, objevil se problém. Rovné hokejky se lámaly. Nevydržely. Hokejista Jozef Čapla během své dvouleté vojenské služby v Dukle Jihlava vymyslel způsob, jak rovné hokejky ohýbat. Tehdy hrála se zahnutými hokejkami jen Kanada. Hokejka dostala název Alpač a vyráběla se v Artisu Horažďovice.

Na vojnu z trucu

Ve Slovanu Bratislava byl „Jojo“ Čapla spoluhráčem Jožo Golonky, útočníka ostrého jako žiletka.

„Oslovil mě pan Pitner. Studoval jsem, ale zatímco letitý kamarád Jožo Golonka bral stipendium 800 korun, já polovinu. Říkal jsem si, že to není spravedlivé, nějak se to všechno seběhlo a byl jsem na Vysočině,“ popisuje nástup do Jihlavy Čapla.

Jeho vzpomínky na Jihlavu jsou úžasné. Ve vzpomínkové knize „Hokejka Alpač, která změnila hokej“ vypráví příhodu s Janem Klapáčem. Jako nováček jel Jan Klapáč s Duklou Jihlava na utkání do Brna s Kometou. „V autobuse byl strašně nervózní, jestli ho trenér Pittner postaví do sestavy. Kapitán Dukly Kepák musel Klapáče uklidňovat, že ho trenér Pitner určitě postaví.

Dva krásné roky vojny

Jozef Čapla strávil v Jihlavě nezapomenutelné roky vojenské služby v Dukle Jihlava. Od trenéra Pitnera měl i nabídku zůstat v Jihlavě. Manželka ale chtěla zůstat v Bratislavě. Roku 1967 Jozef Čapla emigroval z Československa do západního Německa. Jeho vzpomínkovou knihu vydalo nakladatelství Aleš Čeněk.

Jozef Čapla a Stanislav Neveselý (červen 2015, Jihlava)

Spoluhráči, přátelé a legendy československého hokeje

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna