Kalina (KDU-ČSL): Jak SVAK „hospodaří“ s majetkem Jihlavy ?

KalinaJedním z argumentů, které používali odpůrci vystoupení Jihlavy ze SVAKu bylo, že to ohrozí zásobování vodou Jihlaváků.

Od vystoupení Jihlavy uplynuly již více než čtyři roky, a k žádnému ohrožení Jihlaváků nedošlo. VAS i nadále vesele provozuje majetek, který měl SVAK vydat a nevydal Jihlavě, a SVAK za to vesele od VAS pobírá nájemné. Za čtyři roky to dělá přes 200 mil. Kč.

Více než to, ačkoliv výši vodného a stočného pro naprostou většinu Jihlaváků určuje SVAK, daří se mu přesouvat odpovědnost za vysoké vodné a stočné na Jihlavu a její orgány, jak o tom svědčí rozzlobené reakce obyvatel na webové stránce www.jihlava.cz.

I dnes se však najdou odpůrci vystoupení Jihlavy, kteří argumentují pro to, aby SVAK mohl dále provozovat jihlavský vodohospodářský majetek, ohrožením zásobování vodou Jihlaváků.

Patří mezi ně i někteří jihlavští úředníci.

Starost SVAKu o Jihlaváky má však zajímavou podobu.

V dopise VAS píše tajemník SVAKu toto (celý dopis zde).

Takže: ačkoliv se SVAK hrdě hlásí k tomu, že je vlastníkem téměř veškeré infrastruktury v Jihlavě, a bude jím až do vypořádání s Jihlavou, nemůže do tohoto majetku nic investovat. Proč nemůže, o tom ani slovo. O Jihlavácích a jejich zájmech ani slovo. Ve vztahu k bytům se takový postup obecně nazývá „vybydlení“.Když však sama Jihlava hodlá rekonstruovat ulice Hybráleckou, Telečskou, Wolkerovu, a spolu s tím i chodník a vodovod pod ním, a to za své prostředky a v druhém případě společně s Krajem Vysočina, SVAK brání tomu, aby tak učinila, a to tím, že nechce uzavřít dohodu, že Jihlava za své rekonstruuje vodovod, kanalizaci a ten pak bude její. Přitom v minulosti SVAK už dvě takové dohody s městem uzavřel.

Má to logiku? Mýlil by se ten, kdo by tvrdil, že nemá. Logiku to má – smyslem je přinutit Jihlavu k vypořádání se SVAKem podle not SVAKu. Konkrétně tak, že Jihlava odpustí SVAKu čtvrt miliardy korun.

Co vy na to, Jihlaváci, je to dobrý kšeft? A nezapomeňte uvést, pro koho je dobrý.

Jaromír Kalina (KDU-ČSL), náměstek primátora Statutárního města Jihlavy

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna