Kalina končí. Vysočinští lidovci hledají nového předsedu

AKTUALIZOVÁNO Současný předseda KDU-ČSL Vysočina Jaromír Kalina se už nebude ucházet o post krajského předsedy.

Kalina„Protože nejsem stoprocentně přesvědčen o dlouhodobém kladném efektu koalice se STAN, rozhodl jsem na krajské konferenci znovu nekandidovat na předsedu a také nefigurovat na společné kandidátce do sněmovny. Demokratické rozhodnutí o koalici respektuji, nicméně by bylo fér, aby právě před těmito důležitými volbami vedl krajskou KDU-ČSL někdo, kdo se s koalicí ztotožní lépe než já,“ uvedl stávající krajský předseda Jaromír Kalina.

Na krajské konferenci budou lidovci vybírat nového kandidáta pro funkci předsedy. Mluví se například o starostovi Světlé nad Sázavou Janu Tourkovi.

„Kalina byl skvělý myslím, že Tourek je schopný. Máme teď na Vysočině generaci několika skvělých politiků,“ naznačil vysočinský europoslanec Tomáš Zdechovský.

„Zatím o funkci krajského předsedy neuvažuji,“ reagoval na výzvu europoslance Zdechovského světelský starosta Tourek.

Na funkci předsedy nehodlá kandidovat ani současný krajský místopředseda Radek Pátek. „Na okresní konferenci ve Žďáru nad Sázavou jsem dostal důvěru členů ucházet se o post krajského místopředsedy. Tuto funkci bych rád vykonával,“ prohlásil Pátek.

„Podle Pátka by mohl nový předseda vzejít z okruhu současných krajských zastupitelů KDU-ČSL nebo členů jihlavské městské organizace KDU-ČSL.

Na žádost Občasníku zaslal své vyjádření i koaliční partner lidovců pro parlamentní volby, vysočinský předseda hnutí Starostové a Nezávislí Lukáš Vlček:

Lukáš Vlček„Rozhodnutí pana Jaromíra Kaliny respektuji. Osobně mi nepřísluší jakkoli zasahovat do interních věcí KDU-ČSL na Vysočině. Věřím, že lidovci v brzké době tuto svoji situaci vyřeší. Mě osobně aktuálně především zajímá práce na společné kandidátce a kampani pro nadcházející parlamentní volby, tak aby projekt koalice STAN  a KDU – ČSL byl úspěšný,“ sdělil Vlček.

Nejpravděpodobnější možností na obsazení funkce krajského předsedy je dohoda jednotlivých regionů Vysočiny a volba některého z okresních předsedů za krajského předsedu. Možným kandidátem je současný okresní předseda KDU-ČSL Pelhřimov a krajský zastupitel Miroslav Houška. „Nevím, proč bych vám k tomu měl něco říkat,“ odmítl vyjádření Houška.

Právě předseda pelhřimovských lidovců Miroslav Houška ideálně splňuje nároky na post krajské předsedy: působí jako krajský zastupitel lidovců a současně zná situaci v krajském vedení vysočinských lidovců.

„Mirek Houška je služebně jeden z nejstarších a nejzkušenějších funkcionářů a má skvělé manažerské schopnosti, proto bych ho nejraději viděl ve funkci krajského předsedy.  Bude záležet i na názoru ostatních členů krajského výboru,“ řekl předseda třebíčských lidovců Jaroslav Hrubý.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna