Koalice LIDOSTAN je v koncích. Lidovci připravují samostatnou kandidátku se STANem

logo KDU-ČSL VysočinaCelostátní vedení KDU-ČSL učinilo nabídku hnutí STAN, aby jeho kandidáti přijali pozice na kandidátce KDU-ČSL.  To znamená alespoň přípravy na ukončení koaličního modelu fungování obou stran a přechod na jiný model spolupráce.

„Po poměrně dlouhé diskusi jsme vyzvali STAN ke změně spolupráce. Je to teď na nich,“ řekl vysočinský předseda lidovců Vít Kaňkovský.

„Teď záleží na přístupu STANu. Pro společnou koalici se udělala spoustu práce, mění se formát spolupráce. Kandidátky zůstavají, program je stejný,“ řekl tajemník KDU-ČSL Vysočina Josef Herbrych.

„Nelze ignorovat ověřený fakt, že koalice KDU-STAN nezískala nutnou podporu voličů, dokonce ztratila většinu voličů STAN. Tvrdá korekce nutná,“ vyjádřil se poslanec Ivan Gabal.

První reakce vysočinských lidovců na informace z jednání celostátního vedení strany byly velmi opatrné.

„Nemám tuto informaci potvrzenou. Byl jsem proti koalici od samého počátku, pokud jsme něco odhlasovali, měli jsme to dodržet,“ uvedl náměstek jihlavského primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL).

„Rozhodnutí nepokračovat v koalici @lidovcistan mě prostě mrzí. Zvítězila opatrnost nad neopakovatelnou možností udělat historický výsledek,“ prohlásil lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

Koalici odhlasovalo na konci května 228 z 279 přítomných delegátů sjezdu KDU-ČSL. Trvala přesně 52 dnů.

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna