Kotláři u Hodic: Kdo zlikvidoval lokomotivu osobního vlaku?

Každoročně promítají při vzpomínkových akcích v Třešti krátký film amatérského kameramana J. Mottla. Je na něm zaznamenaný útok „dvojtrupáka“ na vlak s cestujícími u Hodic. Pilot nejprve průletem nad vlakem varoval strojvedoucího a cestující před svým útokem. Vlak zastavil, cestující se ukryli. Pilot dvoutrupáku pak prostřílel kotel lokomotivy. Patrně šlo o hloubkaře, který se účastnil útoku na nádraží v Kostelci u Jihlavy dne 1.4.1945 ve 14.52h .

zdroj: zpravodaj Naše město Třešť

„Dvoutrupák“ bylo lidové označení pro stíhačku P-38 Lighting. Stíhačky tohoto typu byly snadno identifikovatelné podle dvojitého trupu. Šlo o jediný dvoumotorový jednomístný stíhací letoun, zavedený během druhé světové války ve větším počtu do výzbroje. Stíhačka P-38 měla fenomenální dolet kolem dvoutisíc kilometrů (s přídavnými nádržemi i dvojnásobek), jakým nedisponoval žádný z jeho protivníků. Díky tomu byl schopen doprovázet bombardéry na velkou vzdálenost. V Pacifiku nebyly výjimkou lety v trvání 5 až 7 hodin.

Podaří se s odstupem sedmdesáti let identifikovat jméno pilota P-38 Lighting, který zaútočil 1.4.1945 na vlak u Hodic na Jihlavsku?

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna