Kraj Vysočina má potíže se sto milionovým Nemocničním Informačním Systémem (NIS)

Kraj Vysočina má podle informací Občasníku velké starosti s řízením veřejné zakázky na jednotný Nemocniční Informační Systém (NIS) v hodnotě kolem sto milionů korun. Naprostá většinu informací o této veřejné zakázce je k dispozici pouze pro radní Kraje Vysočina.

stetoskop

Cílem veřejné zakázky Kraje Vysočina je propojení a elektronizace vedení zdravotnické dokumentace v pěti krajských nemocnicích Vysočina i zavedení úsporných opatření v oblasti léků a dalšího zdravotnického materiálu na příštích patnáct let.

Nemocniční Informační Systém  má být obsáhlým, snadno ovladatelným, ekonomickým, klinicky a uživatelsky orientovaný systém. Musí zvládnout i komunikaci s lineárními urychlovači na onkologickém oddělení nebo například se spirometry  plicního oddělení.

Pokud nebude implementace dostatečně řízena nebo dojde k úpravám NIS pro jednotlivé nemocnice může se dokonce rozpadnout celá krajská koncepce jednotného informačního systému.

Dalším rizikem pro Kraj Vysočina je postoj současných dodavatelů informačních systémů: Pokud jim nebude vyhovovat vývoj  zadávání veřejné zakázky, mohou se snažit veřejnou zakázku „shodit“ tak, aby nebyla jiná možnost, než si objednat upgrade stávajících systémů.

Do Nemocničního informačního systému by mělo být integrováno kolem osmi set počítačů jihlavské nemocnice, pěti set počítačů havlíčkobrodské nemocnice, zhruba čtyř stovek počítačů novoměstské nemocnice a tři sta padesát počítačů nemocnice v Pelhřimově.

Už nyní krajští úředníci vnímají rizika spojená s přechodem na nový NIS: může dojít k radikální změně uživatelského prostředí a funkcí NIS s dopady na procesy v celé nemocnici, což bude klást velké nároky na personál. Zpracované výstupy nebudou všeobecně akceptovány a subjekty zapojené do implementace programové části nebudou spolupracovat.

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna